SRBOBRAN – Polaganjem venaca na spomen ploče sa imenima svih stradalih junaka tokom Prvog svetskog rata, građani i rukovodstvo opštine Srbobran, kao i predstavnici organizacija i udruženja, obeležili su danas 11. novembar – Dan primirja.
Okupljeni u porti hrama Svetog Bogojavljenja Gospodnjeg, koji na svojim zidovima čuva imena svih žrtava Velikog rata, brojni poštovaoci junačkih dela i nezabeležene borbe za slobodu naroda i države, prisustvovali su pomenu za sve žrtve rata, a zatim položili vence na spomen ploče.
Poštovanje svim žrtvama i rešenost da od zaborava sačuva tradiciju, istorijsko nasleđe i uspomenu na velika dela junaka Prvog svetskog rata, iskazali su polaganjem venaca Radivoj Debeljački, predsednik opštine Srbobran, i Milena Alargić, predsednica Skupštine opštine, te predstavnici lokalnog SUBNOR-a, Udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja “Hrabri borci” i lokalnog odbora Srpske napredne stranke.
“Dan primirja u Prvom svetskom ratu je još jedna prilika da odamo pijetet svim žrtvama, da se setimo naših predaka koji su stradali u Velikom ratu braneći naše mesto, naš narod i otadžbinu. Zbog toga smo se danas okupili u pravoslavnom hramu, u našem Srbobranu, i položili vence na spomen obeležje koje je utisnuto u zid same crkve. Uvek je važno, rekao bih neophodno, da se sećamo svih naših predaka koji su svojim životima, prolivajući krv, branili pravo na slobodu i život pre svega. Ovaj dan je velik ne samo za nas, nego za celu Evropu i dobar deo sveta, zbog čega mi je drago da smo se i mi okupili u velikom broju, što smo zajednički obeležili ovaj veliki praznik”, rekao je Radivoj Debeljački, predsednik Opštine Srbobran.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svetski rat. Primirjem potpisanim pre 105 godina, u Francuskoj, obustavljene su borbe u Prvom svetskom ratu između zemalja Antante i Nemačke, a Danom primirja u svetu se obeležava i završetak najrazornijeg rata koji je istorija do tada zabeležila.
Simbol ovog praznika je Natalijina ramonda – cvet feniks, jer i kada se potpuno osuši – može ponovo da oživi posle kiše ili malo zalivanja. Osim ovog, u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.