SRBOBRAN – Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije, u saradnji sa Savetom za bezbednost saobraćaja opštine Srbobran, organizovala je u Gimnaziji i stručnoj školi “Svetozar Miletić” predavanje iz kampanje pod nazivom “Na maturu bez automobila”.
Kampanja se realizuje na teritoriji Republike Srbije u periodu završetka školske godine za maturante srednjih škola, odnosno u periodu pre održavanja maturskih proslava. Osnovni cilj kampanje je ukazivanje maturantima da na maturu ne treba ići kolima, odnosno voziti, već zbog očekivane konzumacije alkohola, koristiti usluge taksi prevoznika ili pomoć roditelja i prijatelja.
Kampanju prati realizacija tribina na kojima se maturantima ukazuje na važnost poštovanja pravila u saobraćaju, iznose činjenice zašto je važno da budu baš te večeri bezbedni učesnici u saobraćaju, kao i koliko je bitno da se njihov provod završi srećnim i nezaboravnim.
Milica Zarić, zamenica predsednika opštine Srbobran i predsednica Saveta za bezbednost saobraćaja opštine Srbobran, podsetila je prisutne na seriju akcija tela koje vodi, posebno na nedavnu podelu auto-sedišta za najmlađu decu, a sada je su u fokus došli maturanti. “Veoma je važno da mladima ukažemo koliko je bitno odgovorno ponašanje u saobraćaju, bilo kao vozač ili putnik u automobilu, vezivanje pojasa i izbegavanje alkohola su svakako najbitniji, stoga je naš cilj bio da pre organizacije matura još jednom mlade podsetimo da poštujući ove dve stavke čuvaju sebe, ali i druge učesnike u saobraćaju”, rekla je Zarić.
Budući da su mlada lica, starosti od 15 do 30 godina, prepoznata kao ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju, kampanja se sprovodi u cilju povećanja svesti kod mladih o značaju bezbednog ponašanja u saobraćaju. Sastavni deo kampanje su i aktivnosti na društvenim mrežama, ali je akcenat ipak na direktnom pristupu, u razgovoru sa mladim ljudima.
“Danas smo u sklopu kampanje ‘Na maturu bez automobila’ posetili srednje škole u Vrbasu i Srbobranu, gde smo dovezli i dva simulatora, sa ciljem da kod mladih povećamo svest o ulozi i značaju sigurnosnog pojaseva. Želja nam je da mladim ljudima na praktičnim primerima pokažemo koliko je pojas važan i kako može da predupredi posledice saobraćajnih nezgoda. Upotreba sigurnosnih pojaseva predstavlja jako važan segment u bezbednosti saobraćaja, na prednjim sedištima smanjuje smrtnost za 50 posto, na zadnjim 25 posto. Takođe, ima veliki uticaj na redukciju teških telesnih povreda kao i onih sa smrtnim ishodom, dok nastajanje lakih povreda umanjuje za 20 do 30 odsto. Kada se ispravno koristi sigurnosni pojas sprečava kontakt vozača i putnika unutar vozila, takođe sprečava i ispadanje iz vozila. Često se dešava da, od siline udarca pri udesu, osoba koja nije vezana ispadne iz vozila, što najčešće vodi ka smrtnom ishodu. Još jedna važna funkcija pojasa je da ravnomerno raspoređuje energiju udara po celom telu, što je bitno jer su sile koje tad deluju jako velike. Iako je sigurnosni pojas uveden u upotrebu davnih 60-ih godina prošlog veka, do danas nije osmišljen jednostavniji, a učinkovitiji sistem pasivne zaštite vozača i putnika unutar vozila. Brojna istraživanja potvrđuju da je sigurnosni pojas i danas najbolji vid zaštite”, objasnio je Mirko Koković iz Agencije za bezbednost saobraćaja. Prema njegovim rečima, procenat upotrebe sigurnosnih pojaseva u Republici Srbiji, po podacima iz 2021. godine, je 86 posto za vozače i suvozače, dok putnici na zadnjoj klupi pojas koriste tek u 19 odsto slučajeva.
Deo predavanja bila je i životna priča Milana Srdića iz Udruženja paraplegičara, koji je zbog saobraćajne nesreće završio u kolicima, a danas otvoreno govoreći o onome što mu se dogodilo, upozorava na vreme mlade o svemu što im preti ukoliko se neodgovornog ponašanja budu izlagali svakodnevnim opasnostima u saobraćaju.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.