SRBIJA – Agencija za upravljanje lukama saopštila je da je u 2023. godini zabeležila 1.405 pristajanja i 182.765 putnika koji su sa kruzera obišli našu zemlju. U odnosu na 2022. godinu broj pristajanja je na istom nivou, dok je putnika za 35% više, zahvaljujući boljoj popunjenosti kapaciteta kruzera.
Najviše pristajanja ostvareno je u Beogradu – 566, potom u Novom Sadu 372, u Donjem Milanovcu 268 i Golupcu 177.
Kako se dalje navodi, pored dobrih rezultata, koji Srbiju približavaju brojkama iz rekordne 2019. godine, ovogodišnju sezonu obeležila su otvaranja tri nova međunarodna pristaništa – u Sremskoj Mitrovici, Zemunu i Šapcu. Otvaranjem pristaništa u Sremskoj Mitrovici i Šapcu, Agencija je upotpunila infrastrukturu za kruzing na reci Savi.
Trenutno je u našoj zemlji otvoreno deset međunarodnih putničkih pristaništa. Osim na tri pomenuta pristaništa, koja su u rad puštena ove godine, kruzeri u Srbiji mogu pristati i u Beogradu, Novom Sadu, Smederevu, Kostolcu, Golupcu, Donjem Milanovcu i Kladovu.
Intenzivan razvoj infrastrukture za kruzing rezultat je značajnog investicionog ciklusa Vlade Srbije, u okviru kojeg je uloženo oko 5 mil EUR u ovu oblast.
Kada je reč o broju putnika sa kruzera, Srbija je treća zemlja u Dunavskom regionu, posle Austrije i Mađarske. Našu zemlju sa reka obilaze turisti iz celog sveta – iz Amerike, Kanade, Meksika, Azije, zapadne Evrope. Po broju otvorenih međunarodnih putničkih pristaništa Srbija je druga u dunavskom slivu, a pretekli smo između ostalog i Hrvatsku, Bugarsku, Slovačku i Nemačku.
– Kada je reč o sumi novca koju putnici sa kruzera potroše u našoj zemlji, možemo govoriti o iznosu od oko 3,5 nil EUR na godišnjem nivou. Pored toga, procenjuje se da su indirektni prihodi od kruzinga, usluge rominga, ulaznice za muzeje, hrana i piće, duplo veći – ističu iz Agencije.
Kako bi se nautički potencijali Srbije u potpunosti iskoristili, Agencija je inicirala razvojni projekat “Zaplovi Srbijom”. Aktivnosti na projektu započele su u aprilu ove godine. U sklopu projekta planirana je izgradnja i otvaranje međunarodnih putničkih pristaništa još u Sremskim Karlovcima, Apatinu, Banoštoru i Velikom Gradištu (Ram).
Osim toga, planirana je izgradnja pet marina na Dunavu i razvoj domaćeg i prekograničnog linijskog i kanalskog saobraćaja.
Nova nautička infrastruktura značajno će doprineti unapređenju ukupnog nautičkog turizma u Srbiji, povećanju prihoda od ove privredne grane, kao i podizanju vidljivosti kulturnih i prirodnih bogatstava naše zemlje, navodi se u saopštenju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.