Srbijavoz pokrenuo kampanju „Sokolom za sokola“: Od svake kupljenje karte jedan deo sredstava za postavljanje veštačkih gnezda

BEOGRAD – Velika i humana akcija

Kampanja „Sokolom za sokola“ koju organizuju Srbijavoz, Elektromreže Srbije, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, opština Alibunar i Mladi istraživači Srbije počela je danas na železničkoj stanici Prokop tokom koje će od svake kupljenje karte u vozu Soko biti odvajan jedan dinar za kupovinu i postavljanje veštačkih gnezda za stepskog sokola.

Kako je istakla, kroz kupovinu karata jedan deo novca će se izdvajati u humanitarne svrhe, tj. akcije neophodne kako bi se izgradila gnezda ili za sprovođenje drugih aktivnosti koje će obezbediti bolje uslove da se naš stepski soko bolje razvija, razmnožava i živi.

– Srbija je mala zemlja ali čak 74 odsto biodiverziteta ptica u Evropi nalazi se u našoj zemlji. Ekologija i energetika su neraskidive – naglasila je ona.

Napomenula je da su ekologija i energetika neraskidive.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

– Na dalekovodima EMS-a postavljaju se gnezda radi zaštite stepskog sokola kako bi im se obezbedili bolji životni uslovi. Svi građani Srbije koji koriste voz mogu da doprinesu ovoj akciji – rekla je Đedović Handanović.

Posebno je naglasila da smatra da je pravi put za budućnost pokazivanje mlađim generacija kako možemo biti odgovorniji i humaniji.

– Preduzeća u elektroenergetskom sektoru će doprineti produženje života ovoj društveno odgovornoj vrsti – istakla je on.

Takođe, sokolar Tibor Buza, sa stepskim sokolom na ruci, prisustvovao je današnjem događaju.
Generalna direktorka EMS-a Jelena Matejić je rekla da je ta kompanija, koja od 2007. godine prati biodiverzitet i bavi se zaštitom životne sredine, inicirala zaštitu stepskog sokola.

– Proučavanjima i razmenom iskustava sa prenosnim sistemima Evrope došli smo do zaključka da su omiljena staništa stepskog sokola stubovi nadzemnih vodova pošto ih oni ne ugrožavaju i za njih predstavljaju prirodnu sredinu – rekla je Matejićeva za Tanjug.

Kako je rekla, EMS duži vremenski period učestvuje u akciji postavljanja gnezda na prenosnim stubovima.

– Gnezda su u početku bila drvene konstrukcije i postavljeno ih je ukiupno 200. Za više od pola gnezda smo primenili inovativnu metodu aliminijumskog gnezda u koje soko može bezbedno da sleti, udobno da boravi i uzleti – objasnila je ona.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Vršilac dužnosti direktora Srbijavoza Ivan Bulajić je naglasio da železnički prevoz  najmanje zagađuje životnu sredinu i da je ova akcija prirodna nadogradnja i doprinos očuvanju ugrožene vrste sokola.

– Smisao akcije je višestruk. Prirodna staništa ugrožene vrste se nalaze duž pruge od Beograda do Novog Sada kojom Soko saobraća. Mislim da ćemo na ovaj način u narednih godinu dana uspeti da skinemo pticu sa spiska ugroženih vrsta – rekao je Bulajić.

Pomoćnik direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Stanko Kosovac je rekao da je soko sibol brzine, slobode i jasnog pogleda, zbog čega njegovo ime voz Soko opravdano nosi.

– Ovim projektom ćemo se posebno odužiti i zahvaliti ovoj ugroženoj vrsti – istakao je on.

Predsednik Skupštine opštine Alibunar Aleksandar Siveri je ocenio da je Alibunar društveno odgovorna lokalna samouprava koja vodi računa o zaštiti životne sredine.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.