SRBIJA – Predstavnicima zemalja Evropske unije Srbijagas je u Nišu predstavio planove gasnih investicija uz mogućnost podrške Brisela. Srbija ima sve važniju poziciju u regionalnom snabdevanju.
Za godinu i po dobiće i najsavremeniju laboratoriju, četvrtu u Evropi za merenje kvaliteta i protoka gasa. Gasni interkonektor izgrađen je uz podršku Evropske unije, proradio je prošle godine i doneo našoj zemlji alternativu u snabdevanju, pa se najavljuje i povećanje kapaciteta.
– On ima izuzetnu važnost i u ekonomskom i u političkom smislu da bi se zaštitile energetske potrebe srpske industrije i domaćinstava i da bi se smanjila zavisnost od jednog snabdevača. Ovom investicijom Evropska unija je potvrdila važnost koju daje energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji u Srbiji – rekla je direktorka Odeljenja za evropske integracije i ekonomiju u Delegaciji EU u Srbiji, Andrea Hohuber.
U Srbijagasu očekuju i dalju podršku jer naša zemlja ima sve mogućnosti da bude važna tranzitna ruta na Južnom gasnom koridoru. Uz proširenje skladišta Banatski dvor, u planu je gradnja još tri nova skladišta i dva gasna interkonektora.
– Niš – Makedonska granica. Kolege iz Grčke su nam rekle da se već radi gasovod iz Grčke do Makedonije, tako da verujem da će i taj interkonektor za godinu i po dana biti u fukciji. Spomenuli smo da krećemo da radimo i interkonektor prema Rumuniji. To je samo šest kilometra, ali treba izgraditi od Beograda da bi to bilo funkcionalno – kaže generalni direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović.
Uvoz ruskog gasa u Evropsku uniju sa 40% pao je na 8 procenata. Gasovodi Severni tok su onesposobljeni, a ukoliko Ukrajina do kraja godine ne produži ugovor o trazitu, prestaće i dotok tom trasom. Tako da se sve više računa na Južni gasni koridor i snabdevnje LNG terminala i Azerbejdžana.
– Evropa se poprilično oslobodila zavisnosti od ruskog gasa. Evropa uvozi gas iz Azerbejdžana. Azerbejdžan ima energetski dil sa Rusijom tako da možda postoje alternativne rute kako ruski gas nalazi put ka Evropi – rekao je ekonomista Ivan Ostojić.
Ove sedmice Evropska komisija pozvala je članice da nastave ograničenje potrošnje gasa od 15 odsto, koje važi već dve godine, uz ublažavajuću preporuku da to bude na dobrovoljnoj osnovi. Stručnjaci ocenjuju – to je znak da energetskoj krizi još nije kraj.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.