Srbija razvija dron-kamikazu koji nosi ime “Gavran”

SRBIJA – U Srbiji se trenutno razvija sistem bespilotne letelice-projektila ili kako se još to kod nas naziva dron-kamikaza (samoubica), a na zapadu se to definiše kao loitering munition.

VNa internet prezentaciji kompanije Jugoimport može se videti stranica sa opisom sistema koji nosi naziv Gavran, a koji na fotografijama izgleda kao obična izviđačka bespilotna letelica sa stajnim trapom tipa tricikl. Srpska namenska industrija prati dešavanja u svetu, pre svega oružane sukobe u kojima se primenjuju inovativni i revolucionarni oružani sistemi. Gavran može da uništava tenkove, topove, PVO, pešadiju i od njega je nemoguće bilo šta sakriti. Gavran je proizvod domaće pameti.

Trenutno se razvija verzija Gavrana koja se lansira iz kontejnera. Na poslednjoj izložbi naoružanja u beogradu, predstavljen je i kontejner u kome se nalazio dron, a na sajtu Jugoimporta mogu se dobiti i informacije o taktičko-tehničkim karakteristikama, među kojima je i podatak da će lanser sistema imati 18 kontejnera.

Foto: Lanser sa 18 kontejnera za dronove kamikaze – Gavran/ Živojin Banković / Tango Six

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je na sastanku sa preduzećima odbrambene industrije Srbije krajem prošle godine da je odlučeno da se domaća namenska industrija pomogne sa 145 miliona evra i to već u prvom kvartalu 2022. godine.

“Odlučili smo da već u prvom kvartalu 2022. godine, u roku od tri meseca, pomognemo našu namensku industriju. Našli smo načina da sa oko 145 miliona evra ulažemo, uz striktnu kontrolu Ministarstva finansija, u kupovinu novih proizvodnih pogona i mašina i opreme, kako bismo mogli da osvaremenimo naše fabrike i podstaknemo bolju proizvodnju i rentabilnosti”, rekao je Vučić.

Foto: Srbija Danas
Foto: Srbija Danas

Prva verzija drona-kamikaze nosi oznaku Gavran 145 koji se lansira pomoću bustera na čvrsto raketno gorivo, a pogon čini dvocilindrični SUS motor. Dužina letelice je 2,2 m, razmah krila 2,4 m, visina sa busterom 0,4 m, kalibar 145 mm.

Startna masa iznosi 50 kg sa opterećenjem i 35 kg bez opterećenja, masa korisnog tereta je 15 kg i može imati bojevu glavu mase 10 kg (to je ista b/g kao na višenamesnkoj raketi NOVA 145, a ista je i glava za vođenje). Maksimalni dolet je preko 150 km pri brzini od 150 km/h, a vrhunac leta je 2000 m. Može uništavati različite vrste ciljeva, od tenkova i oklopnih vozila, preko komandnih mesta, artiljerijskih oruđa, borbenih čamaca, dronova, do žive sile i drugih pokretnih i nepokretnih ciljeva.

FOTO: Gavran 145 ima unificiranu bojevu glavu u glavu za vođenje sa protivoklopnim sistemima POS 145 i NOVA 145 – Ivan Urošević/Tango Six

Iz Jugoimporta Gavran definišu kao jeftino dalekometno izviđačko/jurišno sredstvo za odvraćanje od napada čija je namena za osmatranje u realnom vremenu i napada na širok spektar ciljeva iza prednje ivice borbene zone.

Lanser sa 18 kontejnera nalazi se na kamionu konfiguracije 4×4 nosivosti 3,5 tone (za sada je postaljen na dorađeni kamion tipa TAM 110), ugao lansiranja je 45 stepeni, sistem ima hidraulični mehanizam sa platformom elevacije. Komandna stanica postavljena je na kamion sa klimatizovanom kabinom koja ima dve konzole za vođenje, a domet radio veze je do 200 km. Postoji i portabl varijanta za vođenje jednog drona sa dometom od 50 km.

FOTO: Izgled Gavrana 2 / Ivan Urošević, Tango Six

Informišući predsednika Srbije Aleksandra Vučića prilikom njegovog obilaska sajma naoružanja u Beogradu krajem prošle godine, pomoćnik direktora SDPR-a za komercijalne poslove Aleksandar Lijaković rekao je da se završetak razvoja Gavrana 145 očekuje 2022. godine.

Od ostalih podataka koji su se mogli pročitati na reklamnom panou tu je informacija da je kalibar 175 mm, masa 60 kg, da je brzina leta 100-150 km/h, maksimalni domet 80 km i da bojeva glava od 20 kg može biti kumulativna sa parčadnim dejstvom, kao i termobarična.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.