Srbija može da bude logistički centar kompanije Alibaba?

Beograd Alibaba regionalni logistički centar
SRBIJA – Srbija može da postane regionalni logistički centar kompanije Alibaba za celu Evropu.

Polovinom jula meseca jedan od najbogatijih ljudi NR Kine Džek Ma, vlasnik Alibaba grupe posetio je Beograd. Tačan povod njegovog dolaska, kao i sa kim se sastao, za sada nije poznat javnosti. Možemo samo da pretpostaljamo.

Pa, hajde da poslažemo kockice i vidimo šta bi to privuklo jednog od najbogatijeg biznismena Azije u Srbiju?

Izgradnja regionalnog logističkog centra u Evropi:

Srbija je na evropskom putu, ponovio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta, a tokom poslednjih godina izgrađeno je više od 500 kilometara autoputeva, a uz pomoć kredita iz Kine brzom prugom se povezuju Beograd i Budimpešta. Takođe, kreditom Evropske unije brzom prugom povezuju se Niš i Beograd. Ako znamo da je Solunska luka u vlasništvu Kine, onda je problem logistike – prenosa paketa – rešen. Međutim, potrebno je i mesto gde bi se ti paketi primali, skladištili, razvrstavali i dalje prenosili.

mapa Solun do Budimpešte
Foto: mapa od Soluna (GR) do Budimpešte (H), izvor Vojvodina uživo

I tu je Srbija u prednosti u odnosu na druge države regije, jer pored dobrih saobraćajnica i železnice ima i novi regionalni logistički distributivni centar Pošte Srbije koji ima sve što je potrebno za primanje, razvrstavanje i slanje paketa. Pošta Srbije je imala više zvaničnih razgovora sa predstavnicima kompanije Alibaba tokom poslednjih godina, a ministar privrede Momirović je u aprilu obišao distributivni centar Alibabe u Kini i tada izjavio: – posetili smo sedište kompanije u Hangdzou. Tamo sam predstavio potencijale Srbije kada je reč o našim proizvodima i uslugama, razvijenosti IKT sektora. Tada smo razgovarali o daljoj saradnji na polju e-trgovine i ja duboko verujem da bi saradnjom sa kompanijom Alibaba otvorili nova vrata za razvoj e-trgovine u Srbiji.

Koje su još prednosti Srbije?

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine

Tokom jula meseca završeni su razgovori oko teksta Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine. Na ovaj način rešava se problem carine i ocarinjenja. Naš izvoz u NR Kinu raste. On je 2012. godine iznosio šest miliona dolara, 2013. devet miliona, 2014. 14 miliona, a lane 1,3 milijarde dolara”.

Kina je u poslednjih 10 godina drugi najveći investitor u Srbiju. Kineske kompanije su investirale 4,2 milijarde evra u privredu naše zemlje. Zajednički se grade auto-putevi, kao i brza pruga Beograd – Budimpešta.

Srbija ima “čelične” prijateljske odnose sa NR Kinom, dok EU svojim tvrdim stavovima često šalje politički jake poruke kritikujući kinesko rukovodstvo i odnos prema ljudskim pravima. Ne treba zaboraviti da je tokom pandemije upravo NR Kina bila prva zemlja koja je pomogla Srbiji, u početku donirajući vakcine i testove, i uz čiju pomoć je sagrađen institut Vatreno oko.

Pored novih puteva, brze železnice, čeličnog prijateljstva, rasta privredne saradnje, šta su još prednosti Srbije u odnosu na druge države regiona?

Srbija je zemlja koja je spremno ušla u četvrtu industrijsku revoluciju. Digitalizacija ide ubrzano, a širokopojasni internet će biti pristupačan svima, čak i u najzabačenijim delovima države. Ulaganje u obrazovanje iz oblasti IT je značajno i veliki broj mladih opredeljuje se za ove studije – znači, obrazovana radna snaga postoji i sposobna je da odgovori na najzahtevnije zahteve e-tržišta.

Najveća svetska kompanija za online osiguranje Žong An (ZhongAn), deo Alibaba grupe, otvorila je kancelariju u Srbiji pre šest meseci, sa ciljem da pokrije svoje delovanje u celoj Evropi, prenela je televizija Blumberg Adria. Pre tri godine u Srbiji je otvoren i Huavej Centar za inovacije i digitalni razvoj, čiji zadatak je i da pomogne digitalnoj transformaciji naše ekonomije kako bi se lakše povezala sa vodećim svetskim kompanijama.

Dakle, postoji zaista puno dobrih razloga, od tehničke i kadrovske opremljenosti, geopolitičke pozicije, i odlične saradnje i komunikacije između dva lidera, Vučića i Si Đinpinga, da kineska kompanija Alibababa otvori regionalni logistički centar u Srbiji.

Otvaranjem logističkog centra u Srbiji, stručnjaci kažu da bi se distribucija paketa obavljala brže, jer bi se dostava za evropske države skratila za 45 dana.

Ostaje nam da u narednim danima vidimo da li sve ove prednosti imaju uticaj na dolazak Kineskog giganta Alibabe u Srbiju.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.