Uroš Živanović je osvojio dve medalje, a Martina Bukvić jednu
Iz meseca u mesec juniorski plivači donose sve lepše i emotivnije vesti. Mladi plivači briljirali su u 2022. godini i osvojili 3 medalje na svetskom juniorskom prvenstvu i započeli pisanje novog poglavlja istorije srpskog plivanja.
Osmo po redu Svetsko juniorsko prvenstvo koje se održalo u Limi bilo je uspešno za Srbiju. Naši mladi plivači ispod 18. godina, u konkurenciji preko 600 plivača iz 100 zemalja iz celog sveta učinili su naciju ponosnom osvojivši 3 medalje: zlatnu, srebrnu i bronzanu.
Sedamnaestogodišnji Uroš Živanović, junior koji od ulaska u reprezentaciju niže medalje, postavlja nove rekorde i pomera granice u muškom prsnom plivanju. Posle osvojene bronze na Evropskom juniorskom prvenstvu koje se održalo u Rumuniji u julu mesecu o.g, Uroš iz Lime donosi 2 medalje, zlatnu i srebrnu. Njegov trener, a ujedno i selektor je Dušan Veličković.
Uroš je u izuzetno napetoj finalnoj trci u disciplini 50m prsno dominantno izborio prvo mesto i osvojio zlatnu medalju i omogućio da se posle 16 godina u Limi ponovo čuje himna Srbije. Uroš je u disciplini 100m prsno koji dan ranije herojski osvojio drugo mesto i srebrnu medalju i postao nosilac novog nacionalnog rekorda za momke do 18. godina u toj disciplini.
Martina Bukvić, nacionalna rekorderka u disciplini 100m prsno, na svetskom prvenstvu upisala se u istoriju ženskog prsnog plivanja sa novim rekordom u konkurenciji devojaka do 18. godina i bronzanom medaljom u disciplini 100m prsno. Odličan nastup imala je i Mina Kaljević koja je imača čak 4 polufinala.
Bojan Počuča, trener Martine Bukvić i Mine Kaljević, koje su inače članice kluba 11. april iz Beograda, kaže da je ovo fenomenalan rezultat:
– Ovo je prvi put nakon 16 godina da imamo nekog ko je prvak sveta u juniorskoj kategoriji, mislim na Uroša Živkovića, a takođe ovo je ukupno gledano jedan od najkvalitetnijoh nastupa na SP, jer smo bili 11. u ukupnom plasmanu od 100 zemalja. Imali smo 13 polufinala, 7 finala i 3 medalje – kaže Počuča i dodaje:
– Ja sam u stručnom savetu plivačkog saveza Srbije i maksimalno radimo na promociji, razvoju plivanja kao bazičnog sporta jer je to najzdraviji sport. Ovi uspesi će nam pomoći. Prezadovoljan sam nastupom Martine i Mine, one su plivale prethodno na EP u Rumuniji, Martina je tamo ušla u finale na 200 metara prsno bila je 7, ali sad ovaj nastup je bio mnogo kvalitetnija, jer uzeta bronzana medalja. Sa druge strane Mina je u svim disciplinama 50 i 10 slobodno, kao i 50 i 100 delfin nastupala u polufinalu. Najbolji rezultat je 50 metara slobodno gde je zauzela 9. mesto, tako da je malo nedostajalo za finale – objašnjava trener.
Počuča dodaje da je pred Martinom lepa karijera.
– Martina je 2006. godište i ima još sledeće godine mogućnost da nastupa na juniorskom svetskom i evropskom prvenstvu. Ovi rezultati su jedan dobar pokazatelj da je ona neko ko je definitivno najveća nada srpskog plivanja i može da se očekuje da u seniorima bude kvalitetna – objašnjava on.
Veliku pomoć Martina je imala i od Prof.dr Ane Vesković, sportskog psihologa i profesorke sa beogradskog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, koja je radila sa njom na psihološkoj pripremi.
– Svaki sportista koji je vrhunski oko sebe formira jedan tim koji osim trenera ima i druge specijalnosti. Sportski psiholog je bitan član tima i konkretno za Martinu uključivanje sportskog psihologa je bio dodatan korak ka kvalitetnijem plivanju.
– Mi smo profesorku Anu uključili mnalo kasno pred EP, jer je Martina imala blagi problem sa kontrolom treme i blokadom na trkama, tako da je Ana odradila sjajan posao pred Svetsko prvenstvo i radi ga i dalje. U procesu sazrevanja sportista bitno je uključivanje tog mentalnog pristupa od početka. Moram da dodam da osim mene kao trenera i psihologa, imamo i sjajnog fizioterapeuta Stefana Mirkovića – objasnio je Počuča.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.