Srbija domaćin svetskom Samitu o veštačkoj inteligenciji

Srbija Vestacka inteligencija samit beograd izvor AI Vojvodina uživo
Srbija je domaćin svetskom GPAI Samitu 2024, koji se održava u Beogradu 3. i 4. decembra. Srbija predsedava Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju (GPAI). Ovo predsedavanje traje tri godine, pri čemu je Srbija u prvoj i trećoj godini pomoćni predsedavajući, dok je u drugoj godini glavni predsedavajući.

Prvog dana Samita organizuje se ministarski samit, a drugog dana svoja mišljenja i znanja o veštačkoj inteligenciji razmeniće vodeći akademici i državnici iz sveta. Preko 100 eksperata i 70 govornika na preko 25 sesija, tokom dva dana će u Beogradu razgovarati i razmenjivati mišljenja o tome da li AI zaista može da zameni ljude? Kako da se zaštiti intelektualna svojina u eri digitalnih inovacija? I, možda najvažnije, koliko je neophodno da mladi razviju sveobuhvatno razumevanje ove tehnologije kroz obrazovni sistem?

izvor: oecd-events.org

Domaćin ovog prestižnog događaja je Vlada Republike Srbije, uz podršku Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Pre samog događaja razgovarali smo sa profesorom Đorđijom Petkoskim sa Vorton univerziteta u Vašingtonu (the Wharton School of the University of Pennsylvania)

– Slažem se da u osnovi transformacije ekosistema vođene veštačkom inteligencijom leži osnaživanje pojedinaca. Ovo zahteva negovanje demokratizovanog donošenja odluka i novih načina razmišljanja i sposobnosti. U ovom kontekstu, uloga mladih je instrumentalna. Danas su društveni mediji pod velikim uticajem motivacije i očekivanja mladih, istakao je profesor Petkoski.

– Uzbuđen sam što mogu da podelim sa vama da ću održati glavnu reč na predstojećem samitu OECD Globalnog partnerstva o veštačkoj inteligenciji, četvrtog decembra u Beogradu. Na LinkedIn-u sam objavio članak koji ističe neke od ključnih ideja koje ću istražiti tokom svog govora. Ovim putem pozivam sve čitaoce vašeg portala da pošalju svoja mišljenja kao i komentar na LinkedIn-u ili putem e-pošte, a meni će biti zadovoljstvo da iznesem vaše i perspektive vaših čitačaca u dijalogu tokom Samita, rekao je profesor Petkoski za portal Vojvodina uživo.

Podsetićemo da je profesor Petkoski bio jedan od predavača na prvom međunarodnoj konferenciji o ulozi veštačke inteligencije u medijima, koju je organizovao portal Vojvodina uživo u oktobru prošle godine.

Srbija trenutno predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju (GPAI). 

Ovo je veliko priznanje za Srbiju i njene napore u razvoju veštačke inteligencije. Predsednik Aleksandar Vučić je ovu vest ocenio kao “veličanstvenu” za našu zemlju, ističući njen značaj u globalnim tokovima razvoja veštačke inteligencije.

GPAI je inicijativa osnovana 2020. godine na inicijativu predsednika Francuske Emanuela Makrona i premijera Kanade Džastina Trudoa, sa ciljem uspostavljanja globalnih standarda i pravila za razvoj veštačke inteligencije. Sekretarijat GPAI se nalazi pri Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), a ekspertski centri su u Montrealu i Parizu, dok je planirano otvaranje novog centra u Japanu.

Srbija je primljena u GPAI pre nešto više od godinu dana, kao jedna od 29 članica, što je rezultat konsenzusa među članicama. Među najznačajnijim članovima su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Indija, Japan, Južna Koreja, Brazil, Francuska, Nemačka, Turska i Evropska unija.

Ovo predsedavanje pruža Srbiji priliku da dodatno unapredi svoj status u oblasti veštačke inteligencije na globalnom nivou i da sarađuje sa najistaknutijim stručnjacima u ovoj oblasti.

GPAI je osnovan uz podršku OECD-a i okuplja globalne aktere sa zajedničkim ciljem: podsticanje AI tehnologija koje su korisne za društvo, transparentne i u skladu s ljudskim pravima. Organizacija pruža platformu za saradnju između vlada, industrije, akademske zajednice i civilnog društva.

Domaćinstvo GPAI Samita 2024. u Beogradu potvrđuje poverenje koje je Srbija zadobila na međunarodnoj sceni u oblasti AI, ali i njenu posvećenost promovisanju etičkog i odgovornog razvoja tehnologija.

Ovo je izvanredna prilika da Srbija pokaže svoje napore u izgradnji AI ekosistema i doprinese globalnim naporima za kreiranje inkluzivne i održive budućnosti.

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.