Srbija dobila prvu tehničku studiju o nuklearnoj energiji: U igri i mali modularni reaktori

BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija dobila prvu preliminarnu tehničku studiju o primeni nuklearne energije, koja analizira dostupne tehnologije i njihovu tehničku i komercijalnu zrelost. U razmatranju su i tradicionalne nuklearne elektrane i mali modularni reaktori (SMR).

„Mali reaktori su još u razvoju i nisu u potpunosti potvrđeni, ali nude fleksibilnost i niže investicione troškove. S druge strane, velike nuklearke imaju prednost ekonomije obima“, rekla je Đedović Handanović za RTS.

Ministarka je istakla da se otvara solarna elektrana „Petka“ u Kostolcu, prva državna solarna elektrana, a uskoro se završava i vetropark na istom lokalitetu. Ove elektrane će moći da snabdevaju 35.000 domaćinstava.

Studija je, dodala je, pokazala da postoji mogućnost integracije nuklearne energije u prenosni sistem Srbije, ali ne u skorije vreme – već za 15 do 20 godina. Proces uključuje više faza pripreme, u skladu sa smernicama Međunarodne agencije za atomsku energiju, i trajaće najmanje pet do sedam godina.

U Ministarstvu je već u formiranju stručno telo koje će voditi razvoj nuklearnog programa, uz učešće naučnih i državnih institucija. Procena je da će celokupna priprema koštati oko 30 miliona evra.

Kao potencijalne partnere za saradnju, ministarka je izdvojila Francusku, s kojom Srbija već ima ugovor o saradnji, ali i Južnu Koreju, koja je brzo realizovala sličan projekat u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Najavila je i potpisivanje sporazuma sa Južnom Korejom u naredna dva meseca.

Govoreći o energetskoj tranziciji, Đedović Handanović je ocenila da su obnovljivi izvori korisni, ali nestabilni zbog vremenskih faktora, te da je zbog rasta potrošnje energije potrebno ulagati i u stabilnije izvore, među kojima je i nuklearna energija.

Otvaranje solarne elektrane u Kostolcu i završetak vetroparka deo su šire strategije razvoja na postojećim rudarskim lokacijama, što doprinosi zapošljavanju i iskorišćavanju infrastrukture.

Ministarka je govorila i o projektu Bistrica, najvećem hidroenergetskom projektu u zemlji. U toku je pribavljanje lokacijskih uslova, kao i završna faza pregovora sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA), koja će finansirati izgradnju. Prvi tenderi za pristupnu infrastrukturu očekuju se krajem godine.

Osvrnuvši se na status Naftne industrije Srbije (NIS), ministarka je rekla da su pregovori oko sankcija složeni, jer Srbija balansira između SAD i Rusije. Licenca za rad NIS-a produžena je po četvrti put.

„Naš cilj je da sankcije ne stupe na snagu. Radimo na povećanju rezervi i angažovanju alternativnih snabdevača, kako bismo obezbedili stabilnost tržišta i zaštitili građane“, zaključila je Đedović Handanović.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: