Srbija će u saradnji sa UN ostvariti konkretne rezultate

BEOGRAD – Srbija će u saradnji sa UN ostvariti konkretne rezultate u oblasti održivog razvoja – stabilnosti, klimatske, bezbednosne, prehrambene i energetske sigurnosti i na taj način, u teškim vremenima, građanima obezbediti bolji život, izjavila je danas ministar za evropske integracija Jadranka Joksimović.

Joksimović je to izjavila predsedavajući sa stalnom predstavnicom UN u Srbiji Fransoaz Žakob prvim Zajedničkim upravnim odborom za sprovođenje Okvira saradnje UN za održivi razvoj 2021-2025, kojim se, kako je ocenila, pokreće novi petogodišnji ciklus višestruko unapređenog partnerstva za ubrzanje zelene i digitalne transformacije.
“Složenost globalne situacije, posebno na evropskom kontinentu i geopolitičke i klimatske i svih kriza koja nam predstoje – energetske, prehrambene, bezbednosne pokazuju koliko su ciljevi održivog razvoja ozbiljan zadataka za svaku državu, koji samo u sinergiji na temelju zajedničkih vrednosti mogu da daju rezultat”, rekla je Joksimović.

Ministar je naglasila da to nije spisak lepih želja i salonskih debata već konkretnih zadataka i konkretnih odgovora.
Joksimović je izrazila uverenje da će dalji zajednički strateški pristup, definisan kroz vrstu temeljnog plana aktivnosti kojima danas otpočinjemo novi period, imati konkretne rezultate i doprineti interesu svake odgovorne vlade, a to su održivost i stabilnost, klimatska, bezbednosna, prehrambena i energetska sigurnost koja je od vitalnog značaja za sve u Evropu i svetu.

To su pitanja od ključne važnosti i Srbija će u saradnji sa UN doneti konkretne rezultate i obezbediti bolji život građana, rekla je ona.

Srbija, kako je dodala, zelenu agendu za zapadni Balkan, kojoj je pristupila Sofijskom deklaracijom, sprovodi na svim nivoima u okviru pristupnog i pregovaračkog procesa.

“Čitava ideja zelene agende za zapadni Balkan dobro se uzglobnjava sa ciljevima održivog razvoja i Agendom UN 2030”, naglasila je ona.
“Zelena agenda imala je za cilj da EU ni na koji način ne izostavi zapadni Balkan iz najdubljih promena i transformacionih procesa ekonomije, društva i upravljanja preduzetih pre svega u okviru EU da bi se kroz proširivanje strategije na nas, partnere sa zapadnog Balkana približili sektorskim politikama u cilju nove metodologije koju smo jedini prihvatili na aktivan i angažovan način”, navela je Joksimović.

Prema rečima ministra, to potvrđuje otvaranje Klastera 4 koji se odnosi na digitalizaciju, zelenu agendu i održivu povezanost kao i svi drugi flasteri koje intenzivno spremamo.

Klaster 3 već je spreman i Klaster 5 na kojem se intenzivno radi, a koji je posebno važan i temeljno povezan sa ciljevima održivog razvoja – kohezionom politikom, resursima i zajedničkom poljoprivrednom politikom.
Podsetila je da su predsednik i Vlada Srbije od 2019. godine preduzimali sve planske i strateške reforme za vođenje evropski integrisanog održivog razvoja.

Ta sinergija je, kako je dodala, važna jer 2019. Srbija bila jedna od 47 država koje Generalnoj skupštini UN podnela dobrovoljno Nacionalni izveštaj o postizanju i implementaciji ciljeva održivog razvoja.
“Pokazali smo da nismo gubili vreme i da nismo kaskali u usvajanju tih politika što je rezultiralo i dobrovoljnim Nacionalnim izveštajem, a i ovim novim strateškim petogodišnjim okvirom čime pokazujemo da smo sve zadatke mapirali i da imamo plan dostizanja svih potrebnih indikatora”, navela je ministar.
Podsetila je i na mogućnost korišćenja IPA 3 fondova i perspektive koja značajno više sredstava izdvaja za projekte vezane za životnu sredinu i šire – ciljeve održivog razvoja.

“Od sedmogodišnje finansijiske perspektive IPA 3 više od 42 odsto sredstava biće namenjeno za projekte održivog razvoja pre svega u domenu zaštite životne sredine, energetske efikasnosti, klimatske akcije i svih drugih elemenata – koji su važni, poput mekih projekata”, rekla je Joksimović i dodala da u te meke projekte spadaju podizanje vidljivosti, svesti i promocije ne samo zelene agende već i održivog razvoja.

Današnjim sastankom pristupa se operacionalizaciji Okvira saradnje UN za Održivi razvoj sa Republikom Srbijom koji su u februaru potpisali ministar Nikola Selaković i Žakob u prisustvu Joksimović, a koji predstavlja sveobuhvatni osnov za saradnju i podršku sistema UN koji je usmeren na podsticanje i unapređenje sveukupnog ekonomskog, socijalnog i ekološkog razvoja Srbije.

UN: S novom vladom poguraćemo ključne stavke iz Agende 2030

Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoaz Žakob izrazila je danas uverenje da će njen tim zajedno sa novom Vladom Srbije koja bude formirana pogurati ključne stavke iz Agende 2030 o održivom razvoju.

“Cilj ispunjenja ciljeva je oblikovanje nove budućnosti zemlje”, rekla je Žakob i dodala da će UN podržavati i aktivnosti Srbije na polju politike i zakonodavstva.

“Imamo samo sedam godina, a to je veliki zadatak, ali smatram da ćemo sa novom vladom koja će se formirati naredih meseci imati priliku da poguramo ključne stavke iz Agende 2030”, rekla je ona.

Žakob je podsetila da je Srbija po realizaciji ciljeva održivog razvoja bila na 35. mestu od 160 ocenjenih zemlja.

“Srbiji ide dobro oko smanjenja sriomaštva i nejednakosti, poboljšala je poziciju u oblasti rodne ravnopravosti, obrazovanja u pristojnim poslovima, a dosta treba da uradi po pitanju zelene agende koja prevazilazi borbu protiv zagađenja, gubitka biodiverziteta…”, rekla je ona.

Prema rečima stalne predstavnice UN u Srbiji, zelena agenda je od ključne važnosti za transformaciju ekonomije i društva, jer se radi i o stvaranju novih radnih mesta, novog prehrambenog sistema…

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.