Prema Pravilniku o načinu obeležavanja pčelinjih društava i registraciji pčelinjaka svaki pčelar je dužan da dva puta godišnje, i to od 1. do 30. aprila i od 1. do 31. oktobra, putem obrasca „Prijava stanja na pčelinjaku“ prijavi broj košnica na pčelinjaku, ovlašćenom obeleživaču, podsećaju iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
To je obaveza, bez obzira na to da li na pčelinjaku ima promenu broja košnica ili ne.
Prema tome, svaki pčelar između 1. i 30. aprila trebalo bi da ode do svoje teritorijalno nadležne veterinarske stanice koja je obeležila pčelinjak, i prijavi broj košnica koji je izimio. Posle prijave, veterinar će izdati potvrdu o izvršenoj redovnoj prijavi, overenu, sa datumom, tako da neće biti moguće retroaktivno prijavljivanje nakon 30. aprila.
Pročitajte još:
Grad Novi Sad i ove godine pomaže mladim voćarima i povrtarima, ali i pčelarima
Grad Novi Sad je i ove godine izdvojio novac za subvencionisanje mladih koji se bave gajenjem voća i povrća. Konkurs će biti raspisan za desetak dana, kaže član gradskog veća zadužen za privredu Milorad Radojević. On dodaje da je za pčelare obezbeđeno 16 hektara zemljišta, gde će moći da rade ispašu i dodatnih pet i po miliona dinara za nabavku opreme. Grad Novi Sad osim toga što finansira organsku proizvodnju i mlade poljoprivrednike koji se bave voćarstvom i povrtarstvom odlučio se da otvori novu konkursnu liniju za proizvođače meda. Iz Novosadskog društva pčelara „Jovan Živanović“ kažu da će im značiti nova […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.