Basket 3×3 je danas najpopularniji urbani sport na svetu, pogotovo sa svojim korenima u uličnom basketu — kreativnoj verziji standardne igre sa dosta manje formalnom strukturom. Ovaj sport je evoluirao sa otvorenih terena do Olimpijskih igara zahvaljujući Međunarodnoj košarkaškoj federaciji (FIBA), koja je odgovorna za njegov razvoj.
Rastuća popularnost 3×3 basketu vidljiva je kroz događaje poput 3×3 World Tour-a, Svetskog i Evropskog prvenstva, koji se već godinama unazad održavaju, dok je tu i 3×3 Superliga u Francuskoj, koji oživljavaju sport u dinamičnoj atmosferi koju stvara DJ i njegova muzika.
PRAVILA:
Basket 3×3 se igra na polovini standardnog košarkaškog terena, gde se takmiče dva tima od po tri igrača. Oba tima napadaju i brane isti obruč, u zavisnosti od toga ko trenutno ima lopticu. Pobednik je tim sa najvišim rezultatom na kraju od 10 minuta igre ili prvi tim koji dostigne 21 poen. Linija za tri poena u klasičnom basketu pretvara se u liniju za dva poena u 3×3 basketu, pri čemu šutevi izvan linije donose dva poena, dok šutevi unutar linije donose jedan poen.
Iako su mečevi u 3×3 basketu kraći, igrači moraju da pokažu istu količinu fleksibilnosti, veštine i anticipacije kao i igrači u klasičnom 5×5 basketu, uz dodatnu superiornu izdržljivost.
Ovaj sport je prvi put predstavljen na Olimpijadi mladih u Singapuru 2010. godine, zatim u Nanjingu 2014. godine i u Buenos Airesu 2018. godine, gde je privukao ogromnu pažnju. Godine 2017, na talasu ovog uspeha, IOC je odlučio da uključi 3×3 basket u olimpijski program za Olimpijadu u Tokiju 2020. godine, gde su dodeljeni prvi olimpijski naslovi u ovom sportu. Ovaj mladi, dinamični i spektakularni urban sport sigurno će ponovo oduševiti gledaoce na Olimpijadi u Parizu 2024. godine!
REZULTATI NA OLIMPIJSKIM IGRAMA:
Do sada je basket ugledao samo jednom Olimpijske igre i to pre tri godine u Tokiju.
Tada je Srbija osvojila bronzanu medalju, dok je prvo mesto pripalo Letoniji koja je bila bolja od Rusije.
Kod dama, zlatnu medalju je osvojila selekcija SAD-a, drugo mesto je pripalo Francuskoj, a bronza Kini.
Pročitajte još: