SOMBOR – Sredstvima odobrenim od strane Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo po Konkursu za izgradnju, održavanje i opremanje zdravstvenih ustanova u 2023. godini, tokom meseca jula i avgusta, Opštoj bolnici „Dr Radivoj Simonović“, isporučena je nova oprema.
U cilju poboljšanja rada u domenu ultrazvučne dijagnostike, kao i primene nove zdravstvene tehnologije, na Odeljenju za urologiju u vrednosti od 7,2 miliona dinara, nabavljen je savremen, ultrazvučni aparat sa tri sonde sa vodičima za biopsije:
- Abdominalna sonda omogućiće adekvatan pregled bubrega i bešike kao i plasiranje perkutane nefrostome.
- Nova Linerna sonda zameniće staru, neispravnu sondu i obezbediti lekarima da obavljaju preglede testisa.
- Nabavkom Kavitalne– transrektalne sonde sa vodičem za biopsiju počinje primena nove zdravstvene tehnologije transrektalne ultrazvučno vođene biopsije prostate (TRUS biopsija). Biopsija prostate se radi pod kontrolom ultrazvuka na način što se uzorci pomoću rektalne sonde uzimaju sa karakterističnih mesta a nakon toga se šalju na patohistološku analizu. Do sada su naši pacijenti upućivani u KC Vojvodine zbog nemogućnosti obavljanja ovog vida dijagnostike.
Ujedno, na Odeljenju za urologiju, zanovljena je oprema za ureterorenoskopiju i litotripsiju, proizvođača „Karl Storz“, u ukupnoj vrednosti od 3.010.000,00 dinara.
Ureterorenoskopija je endoskopski postupak za pregled uretera i bubrega. Područja primene ove procedure su kod: dijagnostike i lečenja kamena u ureteru, pijelonu i gornjem kaliksu bubrega, dijagnostike pojave krvi u mokraći, otkrivanje i lečenje tumora uretera i pijelokaliksnog sistema, rano otkrivanje i lečenje stenoza uretera.
Litotripsija je jedna od minimalno invazivnih metoda u interventnoj urologiji koja se zasniva na primena ultrazvuka, ili drugog izvora energije, u razbijanju kamena u bubregu i mokraćovodu. Kako kamen u bubrežnom sistemu, veći od 10 mm, i neko kamenje u prečniku 5 do 10 mm u mokraćnom kanalu, neće spontano proći kroz mokraćne kanale, za njihovo uklanjanje iz organizma potrebna je neka od uroloških intervencija. Urolozima je danas na raspolaganju više opcija za uklanjanje kamena iz mokraćnog sistema, među kojima se najviše primenjuje litotripsija (u 95-98% slučajeva) kao minimalno invazivna metoda koja je najkonformniji vid lečenja za pacijente.
Za potrebe Odeljenja za uho, grlo i nos, nabavljen je operacioni sto 5.400.000,00 dinara
Nakon potvrđene nemogućnosti popravke starog operacionog stola, koji je u upotrebi od 1986. godine, Odeljenju za uho, grlo i nos nabavljen je novi operacioni sto deljiv u delu glave i nogu sa bočnom podrškom, osloncem za ruke, mogućnošću menjanja položaja i ugla stola u zavisnosti od predviđenog operativnog zahvata i adekvatnim nastavcima neophodnim za obavljanje operacija u otorinolaringologiji, podesan za sve uzraste.
Interno odeljenje bogatije je za konveksnu sondu za postojeći ultrazvučni aparat Vivid S70N, proizvođača GE Healthcare, vrednosti od 1.300.000,00 dinara
Internom odeljenju Opšte bolnice Sombor, sredstvima odobrenim po Konkursu kod Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, nabavljen je, 2019. godine, ultrazvučni aparat Vivid S70N proizvođača GE Healthcare sa kardiološkom matičnom sondom i linearnom sondom. Time je omogućen neometan, funkcionalan rad Odeljenja kao i primena nove zdravstvene tehnologije. Uporedo sa tim u Angio sali se primenjuju kako dijagnostička koronografija tako i perkutane intervencije, plasiranja stenta u koronarne krvne sudove, i svi pacijenti koji se upućuju na ovu intervenciju imaju potrebu za pregledom doplera krvnih sudova što je moguće samo sa konveksnom sondom. Nabavkom konveksne sonde na Internom odeljenju omogućeni su pregledi na postojećem savremenom aparatu: dopler arterija, aorte i renalnih arterija, dopler donjih ekstremiteta kod gojaznih pacijenata, adekvatna priprema pacijenata koji su zakazani za intervencije u Angio sali, pacijenata kojima se kreira arteriovenska fistula za hemodijalizu kao i kod svih pacijenata koji imaju sumnju na trombozu arterija i vena a hospitalizovani su na Internom odeljenju.
U sklopu Konkursa, nabavljene su i četiri univerzalne mašine za čišćenje i održavanje podova za potrebe Odeljenje za sanitarni nadzor, održavanje higijene i zaštitu životne sredine, u ukupnoj vrednosti od 1.260.000,00 dinara.
Svakodnevna potreba za adekvatnom higijenom i dezinfekcijom prostora zahteva ne samo dodatno angažovanje osoblja već i nabavku adekvatnih mašina za pranje i dezinfekciju podova. Mašine su manjih dimenzija i pokrivaju radnu površinu oko 300mm što obezbeđuje radni učinak od 250-450m2 /satu koje operu i dezinfikuju! Pogodne su za lak pristup svim površinama i površinama ispod kreveta, nadkasni i ostalih predmeta u prostorijama. Obezbeđuju pritisak četke od oko 250g/cm3 i imaju mogućnost rada na vodenu paru do 130oC sa ili bez kombinacije sa hemikalijama za pranje podova što dodatno smanjuje troškove u nabavci skupih hemikalija, štiti životnu sredinu i pruža bolje uslove za boravak pacijenata i zdravstvenih radnika u prostorijama.
Opšta bolnica Sombor, kao ustanova paviljonskog tipa, nastoji da mašine da pranje podova budu raspoređene u sve zgrade u kojima se obavlja zdravstvena delatnost, te u narednom periodu planira nabavku još pet mašina kao i ostale, dodatne opreme za održavanje higijene.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.