SOMBOR – Danas je u Somboru u zgradi Županije obeležen Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta, u organizaciji Saveza jevrejskih opština Srbije i Jevrejske opštine Sombor.
Ovom događaju prisustvovale su visoke zvanice iz raznih oblasti društveno-političkog života, kao što su potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, predsednik Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine Ištvan Pastor, ambasadori, kao i predstavnici verskih zajednica. Prisutni su na samom početku svečanosti imali priliku da pogledaju kratkometražni film o stradanju Jevreja u Drugom svetskom ratu, a nakon filma gostima i organizatorima se obratio gradonačelnik Sombora, Antonio Ratković.
Ratković je pozdravio prisutne i poželeo im dobrodošlicu, te istakao kako je ponosan na činjenicu da je Savez jevrejskih opština Srbije izabrao baš Sombor za domaćina Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.
-U našem gradu složno, bez tenzija, živi više od 20 nacionalnih manjina. Neke od njih su višebrojne, većinske, dok su druge malobrojne, ali to ne znači male. Svaka nacionalna zajednica koja živi u ovom gradu, bez obzira koliko pripadnika ona broji, ostavila je i ostavlja svoj pečat vremena i identiteta i doprinosi bogatstvu šarenila jedne istinske multinacionalne riznice kakav je Grad Sombor.
Gradonačelnik je istakao da je pre Drugog svetskog rata na teritoriji Sombora stanovalo 1200 Jevreja, što je u ondašnje vreme iznosilo oko 4% celokupnog stanovništva i bili su čuveni trgovci, zanatlije, bankari i ugledni članovi društva.
-Oni su svoj identitet utkali u tkivo ovog grada.
Ratković se osvrnuo na istorijske činjenice, napomenuvši da je tokom 1944. godine počela deportacija somborskih Jevreja u nacističke logore, a oslobođenje je doživelo samo njih 250, dok se iz logora i sa ratišta vratilo samo 50 Jevreja. Osim toga, naznačio je da su i Srbi doživeli sličnu sudbinu tokom istog rata, pa da je utoliko veće razumevanje koje među Jevrejima i Srbima danas postoji.
-Kažu da je istorija učiteljica života. Mi danas takođe pišemo jednu stranicu istorije ovog našeg lepog grada, koji nesebično širi ruke svakom dobronamernom putniku. I ta stranica će nas učiti jer će na njoj biti ispisano da Sombor nije zaboravio svoje sugrađane koji su bili žrtve jedne pogubne i iracionalne politike kakva je bila politika Holokausta.
Publici se obratio i Robert Sabadoš, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, kao i Ernest Hercog, izvršni direktor Svetskog jevrejskog kongresa. Obojica su istakli da je kultura sećanja bitan deo očuvanja identiteta kako jevrejske zajednice u Srbiji, tako i istorije oba naroda.
Na samom kraju svečanosti, gostima se obratila i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković.
-Danas smo se okupili u znak sećanja na jedan od najvećih masovnih zločina u istoriji čovečanstva. Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta, koji se obeležava u spomen 27. januara 1945. godine kada je oslobođen Aušvic Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi, prilika je da pošaljemo snažnu poruku da strašno stradanje i nevine žrtve ne smeju biti zaboravljene.
Gojković navodi da sećanje na Holokaust treba da se prenosi sa generacije na generaciju, kako se slično zlo nikada ne bi ponovilo. Istakla je da postoji osećanje zajedničke patnje srpskog i jevrejskog naroda koje spaja ova dva naroda i prepliće njihove sudbine. Navela je da su Srbi i Jevreji stradali u istim logorima na teritoriji bivše Jugoslavije, kao što su Jasenovac, Jadovno i drugi.
-Srbija pamti žrtve Holokausta, neguje kulturu sećanja i doprinosi otkrivanju pune istine o svemu što se događalo u periodu Drugog svetskog rata. Naša zajednička obaveza je da od istorijskog zaborava i pokušaja svakog oblika relativizacije sačuvamo dostojanstveno sećanja na stradale.
Srbija je, prema rečima svih govornika, prva evropska zemlja koja je donela Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koji nemaju živih zakonskih naslednika. Time je pokazala opredeljenost da se isprave barem u nekoj meri strašne posledice masovnih stradanja.
Obeležavanje Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta završeno je molitvom na hebrejskom jeziku, a gostima je upriličen koktel nakon koga će imati priliku da u Narodnom pozorištu pogledaju predstavu „Semper Idem“. Predstava je rađena po romanu Somborca Đorđa Lebovića, koji je jedan od retkih sugrađana koji je preživeo Holokaust i vratio se u rodni Sombor.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.