Sombor: Nova investicija kompanije „Agro Plus Enerdži“ vredna četiri miliona evra

„Agro Plus Enerdži“
SOMBOR – Nakon četiri godine eksploatacije biogasnog postrojenja koje na bazi poljoprivrednih ostataka i stajnjaka sa farme proizvodi električnu energiju, toplotu i organsko đubrivo, kompanija „Agro Plus Energy“, ćerka firma kompanije „Agro Plus“ d.o.o. počinje proizvodnju električne energije od energije sunca. Vrednost investicije iznosi četiri miliona evra.

Osim standardnog unapređenja poslova koji se odnose na poljoprivrednu proizvodnju, a prema svetskim standardima da se traga za što više izvora obnovljive zelene energije, a cilj kompanije je da napravi komercijalnu energanu na sunce, odnosno solarnu energanu koja bi bila postavljena na neplodno zemljište u blizini njihove farme.

Srđan Miljanić, menadžer ove kompanije kaže da bi struju prodavali, te da je ne bi koristili za sopstvene potrebe. Zemljište jeste neupotrebljivo za poljoprivrednu proizvodnju, ali je dosta dobro infrastrukturno povezano sa dalekovodima. U planu je da se za oko šest meseci okončaju poslovi sa pribavljanjem projektne dokumentacije.

Postojeća energana na biogas proizvodi megavat na sat električne energije, kao i toplotu i organsko đubrivo na bazi poljoprivrednih ostataka, stajnjaka i junećeg stajnjaka sa farme kompanije. Radi u punom kapacitetu, ali u odnosu na raniji period, situacija na tržištu se, kaže Miljanić, promenila.

„Troškovi za proizvodnju biomase su povećani, a otkupna cena zelene energije nije srazmerno porasla. U toj situaciji nalazimo dodatne benefite u iskorišćavanju organskog čvrstog i tečnog digestata. Đubrivo, nakon fermentacije, vraćamo na poljoprivredno zemljište i time čuvamo zemljište i povećavamo prinose, ali i značajno smanjujemo potrebu za veštačkim đubrivom“, rekao je Miljanić.

Sva struja koja se proizvede u elektrani na biogas predaje se EPS-u, sa kojom kompanija ima zaključen ugovor na 12 godina.

„Pre dve godine, razmatrali smo još jednu investiciju i jedan izvor energije, solarnu energiju. Instalirali smo 150 kilovata solarnih panela na krovove na našoj farmi, od čega je 100 kilovata povezano sa energanom na biogas. To je sasvim dovoljno za dnevnu potrošnju elektrane. Kada je sunčan dan energana gotovo 100 odsto radi na solarne panele, tako da „zelena energija“ proizvodi zelenu energiju što je, milsim, jedinstven primer u Srbiji. Ostalih 50 kilovata povezano je na  sezonski vod potrošnje, odnosno na farmu, silose, ekonomiju i sisteme za navodnjavanje. Na toj elektrani od 50 kilovata ćemo da apliciramo da postanemo kupac proizvođač i da probamo da ostvarimo dodatne uštede i maksimiziramo iskorišćenost solarnih panela, odnosno proizvodnju električne energije“, istakao je Srđan Miljanić.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.