SOMBOR – Sinoć je u zgradi Županije održana tribina pod nazivom „Proboj Solunskog fronta i oslobođenje 1918” i to povodom obeležavanja Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Ovaj praznik ustanovljen je 2020. godine i od tada se aktivno praznuje kako u Republici Srbiji, tako i u Republici Srpskoj. Tribinu je organizovao Grad Sombor, u saradnji sa Pedagoškim fakultetom Sombor.
Prisutne je pozdravio gradonačelnik Sombora, Antonio Ratković, koji je istakao značaj organizovanja ovakvih manifestacija, kojima se slavi srpska država i nacionalno jedinstvo. On je naglasio da je Sombor sredina koju su u velikoj meri naselili solunski dobrovoljci, te da su svoja ognjišta svili upravo u vojvođanskoj ravnici.
„Sombor danas ima razloga da bude ponosan na svoje slavne pretke, na čuvare srpskih nepokorenih barjaka, učesnike pomenutih bitaka, jer su njihovi potomci, naši sugrađani, naseljeni u Somboru, Aleksi Šantiću, Rastini, uspeli da očuvaju srpsku tradiciju, kulturu, veru i običaje. Dakle, nacionalni identitet svog naroda, zahvaljujući kome mi danas možemo da slavimo ovaj veliki praznik naše države Srbije, Dan zastave”.
Tribinu je vodio prof. dr Saša Marković, dekan Pedagoškog fakulteta. Marković je naveo da je 15. septembar upisan u istoriju srpskog naroda kao datum početka oslobođenja srpskog naroda i trasiranja puta ka slobodi svih južnoslovenskih naroda.
„Žrtva srpskog naroda za tu zajednicu bila je izuzetno velika i tokom rata se pokazala, kroz pogibiju velikog i stradanja velikog broja vojnika i civila. U svakom slučaju, proboj Solunskog fronta je jedna briljantna vojna operacija, briljantna politička operacija, briljantna diplomatska operacija, iza koje stoji politička, intelektualna i vojna elita srpskog naroda onog vremena, koja je tog 15. septembra otpočela krajnji proces oslobođenja, koji je rezultirao time da tamo početkom oktobra srpska vojska uđe u Beograd, a potom i krene na oslobađanje drugih krajeva”.
Profesor Marković podsetio je prisutne da je, u kontekstu evropske istorije, proboj Solunskog fronta značajan zato što je u velikoj meri ubrzao proces završetka Prvog svetskog rata. Takođe, naglasio je da je obeležavanje ovakvih datuma važno iz više razloga.
„Ove manifestacije i ova kultura sećanja ima za cilj da se ta prošlost sasluša, da se ta prošlost pamti i da je ona izuzetno bitna za mlade naraštaje, koji zapravo stasavaju u buduće ljude”.
Ovoj tribini su se Somborci odazvali u velikom broju, što govori u prilog tezi da građani prepoznaju kvalitetne načine putem kojih će se s poštovanjem odnositi prema svojoj istoriji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.