logo transparend vojvodina uzivo

Šolc: Projekat Jadar dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja

BEOGRAD – Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je danas da je projekat „Jadar“ dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja, ne samo za Srbiju već i za ceo region, ističući da će se poštovati najviši standardi kada je reč o zaštiti životne sredine.

Šolc je izrazio zadovoljstvo što je danas u Beogradu potpisan važan sporazum između Evropske komisije i Srbije koji će, kako je rekao, jačati saradnju u snabdevanju sirovinama.

„Evropska komisija i Srbija su upravo potpisali važan sporazum koji će jačati našu saradnju u snabdevanju sirovinama. Drugi su takođe sklopili sporazum koji se bavi ovim razvojem – kompanije koje će biti uključene u to, kao i finansijske institucije“, rekao je Šolc na zajedničkoj konferenciji za novinare u Palati Srbija sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

On je naveo da je reč o važnom evropskom projektu, navodeći da je neophodno da Evropa ostane suverena u svetu koji se menja i ne bude zavisna od drugih, zbog čega treba da se otkriju novi izvori sirovina.

„Moramo imati rezilijentnu strukturu u lancima snabdevanja i moramo otkriti nove izvore sirovina širom sveta, ali pre svega one u našim zemljama, u zemljama gde je sudbina i sreća omogućila da ih zemlje imaju. Drago mi je što je doneta odluka. Priznajem, ova odluka traži hrabrost, ali je doneta u pravom trenutku“, rekao je Šolc.

Prema njegovim rečima, pravi se važan korak kopanjem litijuma koji će, kako kaže, povećati rezilijentnost o kojoj je govorio.

„Potrebna nam je klimatski neutralno proizvedena električna energija, ali pre svega su nam potrebne baterije i dobar je napredak da je to sada omogućeno. Želim izričito da kažem da je projekat Jadar pre svega dobar za Srbiju. Nosi dobre ekonomske perspektive razvoja za ceo region“, rekao je Šolc.

On je istakao da će se poštovati dva principa, a to je da će se poštovati najviši standardi kada je reč o zaštiti životne sredine, a Nemačka će se svojim iskustvo u rudarstvu podržavati i pomagati da se sve desi kao što je i najavljeno.
Šolc je istakao da će istovremeno projekat stvoriti nova radna mesta i prosperitet u lancima vrednosti.

Istakao je da zemlje koje žele rezilijentnost moraju dozvoliti i rudarstvo kod sebe.

Posebno je istakao da je važno što će se projekat Jadar razvijati u skladu sa ekološkim standardima.

„Želim da dodam da se radi o zaista evropskom projektu. Potreban nam je evropski duh i to je nešto što je od velikog značaja za budućnost. Stoga bih povezao svoju posetu ovde sa jasnim zalaganjem za evropsku integraciju država Zapadnog Balkana“, rekao je on.

Dodao je da je njegova ambicija da pomaže u tome i da se pobrine za to da države Zapadnog Balkana, nakon što im je to pre 20 godina obećano, dobiju perspektivu za članstvo u Evropskoj uniji u doglednoj budućnosti.

„Potrebno je ispuniti zahteve, ali mi želimo da pomognemo da uspeju u tome i to će pomoći da se unapredi mir i prosperitet u celom regionu“, rekao je Šolc.

Naveo je da je Nemačka ovo podvukla i u okviru Berlinskog procesa i najavio da je sledeći sastanak u tom okviru predviđen za oktobar.

Zahvalio je na tome što je, kako je rekao, Srbija zajedno sa Evropskom unijom pokrenula tako važan projekat za EU i za Srbiju.

Moramo podržati svaki projekat koji je rentabilan

Kancelar Savezne Republike Nemačke Olaf Šolc izjavio je danas da je Nemačka u svojim zakonima formulisala visoke zahteve kada je reč o zaštiti životne sredine i biodiverziteta, kao i da oni imaju veliko znanje u oblasti rudarstva.

On je, na Samitu o kritičnim sirovinama u Palati Srbije, rekao da je njihov cilj da to znanje dele, tako da se rudarenju u drugim zemljama pristupa na isti način na koji se to radi i u Nemačkoj.

„Moramo koristiti i podržati svaki projekat koji je rentabilan“, rekao je Šolc odgovarajući na pitanje novinara na koji način Nemačka može da garantuje da neće doći do zagađenja životne sredine prilikom kopanja litijuma.

Šolc je rekao da se negde ekološki standarni ne poštuju, kao što je to slučaj sa afričkim zemljama i pojedinim zemljama Azije i Južne Amerike.

„Negde se ne ispunjavaju ti standardi, ali ako mi to radimo, onda ćemo podići standarde širom sveta, što je onda dobro za zaštitu životne sredine i biodiverzitet u celom svetu“, poručio je on.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.