Oružje koje je dostavljeno Kijevu nije imalo značajan uticaj na vojnu operaciju Moskve u Ukrajini, kaže ministar odbrane.
Ruska vojna kampanja u Ukrajini poslužila je za razbijanje mita o zapadnom „superoružju“, rekao je ministar odbrane Sergej Šojgu tokom međunarodne bezbednosne konferencije u utorak.
Govoreći na forumu, koji je deo tekućeg sajma Armija 2022 u blizini Moskve, Šojgu je tvrdio da oružje koje je dostavljeno Kijevu nije imalo značajan efekat na bojnom polju, kako tvrdi Zapad.
„U početku se radilo o nabavci protivtenkovskih sistema Javelin i nekih jedinstvenih dronova. Nedavno su zapadnjaci promovisali HIMARS višestruke raketne sisteme i haubice dugog dometa u ulogu superoružja. Međutim, svo ovo oružje se melje u borbi“, rekao je ministar.
Šojgu je dodao da ruske snage „pažljivo ispituju” zapadne sisteme naoružanja zaplenjene na bojnom polju u Ukrajini i da „uzimaju u obzir karakteristike i specifične kvalitete” ovog oružja prilikom planiranja borbenih dejstava.
Ministrova izjava dolazi nakon što je američki sekretar odbrane Lojd Ostin prošle nedelje objavio da se oružje koje je Vašington poslao Kijevu pokazalo efikasnim na bojnom polju i obećao da će poslati više oružja Ukrajini „koliko god bude potrebno“.
SAD su odobrile više od 54 milijarde dolara ekonomske i vojne pomoći Ukrajini od februara, dok je Velika Britanija izdvojila skoro 3 milijarde dolara samo za vojnu pomoć, a EU je potrošila još 2,5 milijardi dolara na oružje za Kijev.
Veliki izbor opreme, od pušaka i granata do protivtenkovskih projektila i višestrukih raketnih sistema, napustio je zapadne oružarnice za Ukrajinu, a većina je u zemlju ušla preko Poljske.
Moskva je, u međuvremenu, više puta upozoravala Zapad da ne šalje oružje u Kijev, rekavši da to samo produžava sukob i povećava broj žrtava.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.