Zasadi dunja se u zavisnosti od lokaliteta nalaze u fazi plodovi oko 80% krajnje veličine (BBCH 78). Na feromonskim klopkama postavljenim u zasadima dunje beleži se konstantan ulov jabukinog smotavca (Cydia pomonella). Takođe, i breskvin smotavac (Cydia molesta) i šljivin smotavac (Grapholita funebrana) posle berbe primarnih domaćina se sele u zasade dunja gde takođe prave štete na plodovima.
Sa ciljem suzbijanja larvi i sprečavanja njihovog ubušivanja u plodove, proizvođačima se preporučuje primena insekticida Affirm opti (emamektin-benzoat) u količini 2 kg/ha.
Preporuka je da se zbog visokih dnevnih temperatura tretmani sprovode u večernjim časovima.
Pročitajte još:
Značaj mikroelemenata u ishrani kajsije
U savremenim zasadima voća đubrenje je jedna od najvažnijih agrotehničkih mera. Visok prinos i visok kvalitet plodova zahtevaju optimalno izbalansiranu ishranu. U ishrani najviše se koriste makroelementi (azot, fosfor i kalijum), ali veoma važni su i mikroelementi i od njihove zastupljenosti često nam zavisi i prinos i kvalitet plodova ali sama kondicija voćaka. Magnezijum (Mg) Magnezijum je važan sastojak hlorofila i fizioloških procesa u biljci. U slučaju njegovog nedostatka dolazi do prestanka fotosinteze i razgradnje hlorofila. Simptoni nedostatka se prvo uočavaju na starijem lišću u vidi intenzivne hloroze – nervi ostaju zeleni, a površina između njih je žuta. Plodovi su […]
Opširnije