logo transparend vojvodina uzivo

Šminkanje: Posao od koga se može zaista lepo živeti

Ako je suditi po ponudi na instagramu i na drugim društvenim mrežama, a ništa manje i po ponudi obuka, kurseva ili školica, šminkanje je postalo unosan i više nego popularan posao. Razlog bi mogao da se krije u činjenicama da naše žene em vole da su našminkane, em se sve više njih odlučuje da svoje lice, za neke posebne prilike, poveri rukama profesionalnih šminkera, navedeno je na sajtu Infostud.

Ali ko su profesionalni šminkeri, gde ih pronaći, koliko koštaju, kako se obrazuju? Odgovore na ova pitanja potražili smo od Kristine Tomić, direktorke Studija Make up house, koji organizuje obuku šminkanja, kao i Slavice Ilić, šminkerke.

 

Najviše posla ima na leto, kad su mature

Da se od šminkanja može pristojno živeti, odnosno da ono ne mora biti samo dodatni, honorarni posao, već jedino zanimanje, potvrđuje nam Slavica. Ova, nekadašnja stomatološka sestra, odlučila je, nakon šest godina rada u struci, da napusti taj posao i posveti se isključivo šminkanju.

– Završila sam zubotehničku školu i najpre sam to i radila. Onda sam pre četiri godine, uporedo sam tim, počela da se bavim i šminkanjem i pre godinu dana sam dala otkaz jer više nisam mogla da uskladim oba posla. I primer sam da se od šminkanja može zarađivati i živeti, iako je to sezonski posao, odnosno u nekim mesecima kao što su januar, februar, mart ili novembar posla skoro da i nema. Ali sve se to da kompenzovati i uskladiti jer u nekim drugim mesecima, kada su aktuelne mature i proslave, posla ima dovoljno. Ja sam jako zadovoljna brojem svojih klijenata, a činjenica da sam napustila siguran posao u struci dovoljno govori – kaže naša sagovornica.

Ona dodaje da je svoje mušterije prvo nalazila putem društvenih mreža, dok joj većina žena koje danas šminka dolaze jer im je neko preporučio baš nju.

– Preporuka je ključna baš zato što je ponuda velika i onda će se klijenti najpre odlučiti da dođu kog nekoga proverenog – kaže Slavica, koja je svoje prve korake šminkanja učila na tromesečnom kursu kod Bojane Veljić, da bi tehnike šminkanja kasnije usavršavala i kod drugih poznatih šminkera u Srbiji.

Kako kaže, na našem tržištu postoje različite škole i kursevi šminkanja, a i sama planira da do kraja godine počne sa obukama usavršavanja šminkanja kao i kursem „našminkaj se sama“.

 

Iz godine u godinu sve popularnije zanimanje

Kristina Tomić posao obuke budućih šminkera radi godinama, pošto se Studio Make up house u kojem je direktor ovim poslom bavi još od 2011. godine. Za sajt Poslovi Infostud potvrđuje da poslednjih godina raste interesovanje za šminkerskim poslom, a samim tim i ponuda šminkera na tržištu, ali i onih koju nude obuku.

– Šminkerski posao je postao veoma popularan jer je veća potražnja za ovim poslom u modnoj, TV, industriji venčanja, ali i u svakodnevnom životu za neke bitne događaje. Danas na trzištu postoji desetak studija koji se bave obukom profesionalnih šminkera, i sa druge strane nebrojeno mnogo šminkera koji se samostalno obučavaju – priča nam Kristina, navodeći da se u njenom Studiju organizuje i individualna i grupna nastava, kao i da postoje tri nivoa obuke, od onog osnovnog koji podrazumeva pet časova u trajanju od po tri sata, preko profesionalnog (10 susreta po tri sata) i na kraju master kursa sa čak 15 susreta od tri sata.

 

Usluga šminkanja od 20 do 250 EUR

Cena koju polaznici plaćaju zavisi od škole do škole, a kreće se od svega stotinjak evra pa do 2.000 EUR, u zavisnosti i od trajanja kursa, kvaliteta obuke, ali i renomea škole koja te obuke organizuje.

Sa druge strane, usluga šminkanja košta od 20 do 250 EUR.

– Kod mene je cena šminkanja ista za svaku priliku i iznosi 5.500 RSD – kaže nam Slavica.

Odgovarajući na pitanje da li je interesovanje za ovaj posao poraslo zbog toga što šminkanje postaje imperativ za većinu žena i jesu li ovdašnje dame često „prešminkane“, ona kaže:

– Čini mi se da se žene na Balkanu zaista često šminkaju. Jednako često je i slučaj da su previše našminkane.

Ove šminkerke kažu da je za krajnji rezultat važan i kvalitet šminke koja se koristi, ali i znanje i iskustvo samog šminkera.

– Naša nastava je koncipirana tako da se vežba na modelima koji su različite starosne dobi, različitih tipova i tonova kože. Prilikom obuke polaznici rade sa raznovrsnim brendovima šminke, obezbeđeni su im uslovi i materijal za rad, dok na kraju dobiju sertifikat, ali i podršku naših predavača i šminkera prilikom započinjanja sopstvenog biznisa – kaže Kristina Tomić.

Ona savetuje svim zainteresovanima da se prilikom izbora obuke raspitaju detaljno o uslovima, ali i da pogledaju ocene i iskustva ranijih polaznika.

– Tokom poslednje dve godine pojavilo se dosta online obuka, koje ne mogu da daju isto znanje kao rad na živom modelu. Ženama je danas dostupno mnogo video zapisa na društvenim mrežama, i tu ima svega, o šminkanju pričaju i stručni i nestručni. Zato bi svi koji žele da budu profesionalni šminkeri trebalo da se raspitaju o ponudi akreditovanih kurseva na našem tržistu, da se opredele za obuke koje imaju jasno postavljen plan i program i da rade sa više različitih brendova šminke – ističe ona.

Zbog sve veće popularnosti ovog zanimanja, čini se da isto pravilo važi i za one koji bi da postanu budući šminkeri, kao i za one koji bi samo da ih neko lepo našminka. Dobro proverite pre nego što nekome poklonite poverenje.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.