SLOVENIJA – Po uzoru na Francusku, Slovenija planira da postane druga evropska zemlja koja će zabraniti bacanje hrane trgovačkim lancima.
Svu hranu koja je pred istekom roka trajanja ili je još dobra za upotrebu supermarketi će morati da doniraju humanitarnim organizacijama. To je predviđeno novim zakonom o hrani, koji priprema Ministarstvo poljoprivrede Slovenije.
Petar Tomažič, generalni sekretar Karitas Slovenija kaže da se godišnje korisnicima podeli oko 3700 tona hrane, a da su oni tek jedna od više organizacija koja se bavi ovom vrstom dobrotvornog rada. To znači, kako on navodi, da u Sloveniji itekako ima onih kojima je pomoć u hrani potrebna.
– U mreži slovenskog Karitasa imamo 305 mesta za podelu hrane i pomažemo više od 90 000 ljudi. Osim toga, imamo i druge programe, pa ta cifra doseže i do 150 000 korisnika. Hrana je, ipak, naša glavna pomoć za ljude u problemu, i pomaže im tako što uštede novac na hrani, pa im ostane dovoljno za režije – navodi on.
Ovaj zakon važiće i za termički obrađenu hranu koja tog dana nije prodata, a obuhvataće sve markete čija je površina preko 400 metara kvadratnih.
Trgovačka komora nije oduševljena ovim predlogom, pre svega zbog uvođenja nepotrebne administracije. Oni ističu da prodavnice ionako bace samo 10 odsto hrane, dok domaćinstva bace 44, a restorani i kafići 34 procenta. Iz tih razloga su poslali dopis kojim se apeluje na to da doniranje hrane ne bude obaveza, već da ostane na dobrovoljnoj osnovi.
Humanitarne organizacije pak, pozdravljaju ovaj predlog, ali očekuju pomoć od Ministarstva poljoprivrede. Oni traže da se prikupljanje, prevoz, skladištenje i logistika urede sistemski, jer se kod njih time bave volonteri, i već su na granici svojih mogućnosti.