Slama i kukurozovina veliki potencijal Srbije za proizvodnju biogasa

SRBIJA – Problemi u snabdevanju prirodnim gasom i njegova visoka cena ugrožavaju energetsku bezbednost, a domaći stručnjaci uveravaju da Srbija ima potencijala da energetsku nezavisnost obezbedi iz domaćih obnovljivih izvora – slame i kukuruzovine.

To su najvažnije poruke okruglog stolu „Da li Srbija može da bude gasno nezavisna zemlja” u organizaciji Wabio Investment Holding Srbija, portal „Energije Balkana” i Udruženjea za održivu energetsku tranziciju.

Od žetvenih ostataka u poljoprivrednoj proizvodnji u Srbiji može da proizvede toliku količinu zelenog metana koliko se sada uvozi prirodnog gasa, tvrdi Duško Bošković, direktor kompanije „Vabio Investment Holding Srbija”, podružnice nemačke firme WABIO tehnologie koja gradi biogasna postrojenja po svetu.

“Upotreba dobijenog energenta od slame i kukuruzovine moguća je za proizvodnju električne i toplotne energije, uz maksimalnu zaštitu životne sredine”, kaže Bošković dodajući da tehnologija prerade kojom raspolaže „Vabio Investment Holding Srbija” omogućava da se od žetvenih ostataka dobiju tri milijarde kubnih metara zelenog gasa što je to dovoljno za gasnu nezavisnost zemlje.

Bošković ističe da se preradom ostataka žetve takođe dobija i digestat kao nusproizvod, koji može potpuno da zameni mineralno đubrivo.

Na skupu je predočeno da trenutno u Evropi postoji 19.000 biogasnih postrojenja i 725 mesta gde se proizvodi biometan. Ukupna proizvodnja je 167 teravat-časova biogasa i 26 TWh biometana, preneo je Radio Novi Sad.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.