Škole u Vršcu rade, inspekcija kreće, neki će odgovarati po zakonu

Osnovne i srednje škole u Vršcu i 22 naseljena mesta rade. Nijedna nije u potpunoj obustavi nastave. Od 15 škola, u 10 se nastava odvija normalno, časovi traju 45 minuta, u 5 škola časovi traju 30 minuta.

U dve od pet škola, u kojima se sporovodi minimum procesa rada po zakonu o štrajku, deo profesora odbija da drži nastavu, iako ih učenici čekaju ispred učionica. Oni će biti predmet prosvetne inspekcije, koja započinje nadzor, kako bi stekla uvid u razloge za obustavu nastave.

Premijer Srbije Miloš Vučević, u ime Vlade Srbije i svoje lično ime, uputio je zahvalnost profesorima, nastavnicima, učiteljima i direktorima, kao i roditeljima i đacima, koji su podržali jedini ispravan stav i omogućili da se nastava odvija. Škole postoje zbog đaka, ne zbog profesora, nastavnika i učitelja.

„Ponosan sam na sve one koji su bili hrabri da se odupru pritiscima“, istakao je premijer i pozvao sve, pre svega roditelje i đake, da se ne dozvoli da iko škole truje politikom.

Oni, koji ne drže nastavu, krše Zakon o štrajku i Zakone o osnovnom i srednjem obrazovanju, kao i kolektivni ugovor, koji su potpisali stupanjem na radno mesto. Prema pomenutim zakonima, ukoliko su deca u školi, a oni ne drže časove, propisana je samo jedna posledica – prestanak radnog odnosa.

Fenomen zabrane deci da idu u školu viđen samo kod Talibana i Amiša

Roditelji i deca, u poslednjih nekoliko dana, bili su izloženi neverovatnom pritisku tokom prethodna 72 sata. Desio se nezabeležen medijski pritisak preko medija u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, kao i pritisak na društvenim mrežama, da se deca ne dovode u škole, da će biti blokada, da će biti sprečena nastava, što je, prosto, nezamislivo u 21. veku.

U delu srpske opozicije vlada masovna psihoza koja se trenutno ogleda u sumanutoj akciji da se deci zabranjuje da idu u školu, a sve pod plaštom lažne solidarnosti sa studentima. Ovaj fenomen, da se deci zabranjuje da se školuju, stiču neophodna znanja i da se socijalizuju, do sada je zabeležen jedino u Avganistanu među Talibanima, kao i među pripadnicima Amiša, uz činjenicu da čak i pripadnici ovih naroda podstiču osnovno obrazovanje.

Posle tragedije u Novom Sadu, kojom se ažurno bave pravosudne institucije, pokrenute su lokade. One nisu dovoljno destabilizovale Srbiju, pa su se ideolozi obojene revolucije odlučili na potez, koji nije viđen ni u jednoj zemlji na svetu, u kojoj se desila slična tragedija. To je obustava rada u osnovnim i srednjim školama i uvlačenje dece u političke igrarije.

Ako je u Avganistanu razlog za prestanak školovanja interpretacija šerijatskog zakona, u Srbiji je to interpretacija apela različitih PROglasa, STAVOVA, Dinka Gruhonjića, Inicijative za mlade i sličnih organizacija.

Podsetimo, u skladu sa dogovorom sa reperezentativnim sindikatima, Vlada Srbije usvojila je uredbu koja predviđa dva vanredna povećanja plata prosvetnim radnicima u ovoj godini i to od 1. marta i 1. oktobra za pet odsto, a od 1. januara važi i redovno povećanje što je ukupni rast zarade od preko 30 odsto.

Podsećamo i da je u Srbiji, prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, osnovno obrazovanje obavezno i da roditelji dužni da obezbede svom detetu da upiše i redovno pohađa školu.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: