Škola u Adi, 575 učenika na dva jezika, srpskom i mađarskom

Škola - Ada

ADA – Osnovna škola „Čeh Karolj” iz Ade ima četiri zgrade, u krugu od 30 kilometara u ovoj potiskoj opštini.

U centralnoj školskoj zgradi u samom centru Ade odvija se osmorazredna nastava na dva jezika, srpskom i mađarskom, dok je u izdvojenim odeljenjima Barapart u Adi i Utrinama nastava samo na mađarskom jeziku.

Direktorka škole Eva Makšo precizira da školu u Adi, Utrinama i Obornjači pohađa 575 učenika raspoređenih u 47 odeljenja, funkcionišu i dva odeljenja produženog boravka, a u izdvojenom odeljenju Barapart postoje i šest razvojnih odeljenja na mađarskom jeziku.

U našoj školi postoje dobro opremljeni kabineti za informatiku, hemiju, biologiju, fiziku, geografiju i stručna učionica za tehničko obrazovanje. Nažalost, za vreme pandemije nemamo mogućnosti da iskoristimo kabinete, jer deca iz bezbednosnih razloga ne menjaju učionice, nego koriste samo jednu, svoju. Škola ima još biblioteku i sopstvene fiskulturne sale. Tudimo se da se za vreme odvijanja nastave u svim objektima poštuju preventivne epidemijske mere. Saradnja prosvetnih radnika sa roditeljima i lokalnom zajednicom je na visokom nivou – ističe direktorka Makšo.

Školi je potrebno odgovarajuće putničko vozilo, bar za devet ili 12 putnika, da organizuje putovanje đaka i nastavnika do Utrina.

Centralna zgrada škole izgrađena je još 1901. godine i u prvo vreme je funkcionisala i kao ženski samostan katoličke parohije, gde su učenicama predavale časne sestre. Zgrada je pre tri godine obnovom dobila novi sjaj, a nastava se realizuje na dva jezika za 332 učenika. Od toga 87 đaka nastavu pohađa na srpskom i 245 na mađarskom jeziku.

U ovoj zgradi škola nikada nije prestala da funkcioniče kao obrazovna ustanova, a najznačajnija obnova izvršena je 2018. godine kada je Vlada Republike Srbije uložila skoro 100 miliona dinara za adaptaciju i sanaciju ovog prelepog zdanja. Zanimljivo je da je u toku izdvođenju radova na spratu nađena i restaurirana je freska u jednoj učionici. Mala školska kapelica sada funkcioniše kao svečana sala, a u budućnosti ćemo tamo uz pomoć stručnjaka otvoriti muzej ili spomen- sobu – predočava direktorka Eva Makšo.

Izdvoljeno odeljenje Barapart škole u Adi ima 175 učenika. Upravo se obavljaju pripreme da se uz dobijenu finansijsku podršku na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice AP Vojvodine izvrši neophodna sanacija i adaptacija. Direktorka škole napominje da uz kabinete, fiskulturnu salu škola ima i zubarsku ordinaciju.

Ađanska škola pokriva i potreba osnovaca u salašarskim naseljima Utrine i Obornjača. U Utrinama se organizuje nastava za svih osam razreda i pohađa je 60 đaka. Nastavnici svakodnevno putuju da bi se i u tim naseljima nastava mogla nesmetano odvijati.

Tu nemamo dovoljan broj učionica da bi se nastava izvodila u jednoj smeni, tako niža odeljenja dolaze u školu pre podne, dok je za viša odeljenja nastava u toku popodneva. Većina učenika je iz Utrina, a delom su i iz susednog sela Obornjače, koji putuju autobusom do škole. Velika pomoć bila bi da imamo odgovarajuće putničko vozilo, bar za devet ili 12 putnika, da organizujemo putovanje ovih učenika i nastavnika. Nastavnici sada putuju školskim automobilima koji su zastareli i neizvesno je dokle još mogu izdržati, dok deca putuju lokalnom autobuskom linijom za koju smo morali prilagoditi organizaciju rada nastave – objašnjava direktorka Makšo.

U naselju Obornjača koje je najudaljenije od opštinskog centra Ade. Školu od prvog do četvrtog razreda pohađa samo devet učenika. Pored osnovaca u istoj zgradi su smeštena i deca predškolskog uzrasta. U najmanjem naselju Sterijino postoji školska zgrada, međutim, već nekoliko godina u njoj nema nastave. Od direktorke OŠ „Čeh Karolj” Eve Makšo saznajemo da je nastava obustavljena jer nema đaka, pa je školska zgrada vraćena opštini, a nekoliko mališana sa okolnih salaša putuju na nastavu u Adu.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.