Pokret gorana Kikinde organizovao je radionice u okviru projekta „Širenje svesti lokalne zajednice o značaju razvrstavanja otpada i sprečavanju nastanka divljih deponija na teritoriji Grada Kikinde“, uz finansijsku podršku Svetske organizacije za zaštitu prirode (WWF). Radionice su održane u prostorijama Sekretarijata za socijalnu zaštitu, sa fokusom na uključivanje mladih Roma uzrasta od 15 do 18 godina u procese zaštite životne sredine.
Član Gradskog veća za socijalnu politiku, demografiju i ljudska prava Željko Radu istakao je značaj aktivnog uključivanja romske populacije u ekološke projekte:
„Neophodno je da svi zajedno radimo na integraciji Roma u društvene tokove. Ovaj projekat je pozitivan primer kako edukacijom možemo sprečiti formiranje divljih deponija, koje su najčešće prisutne u blizini romskih naselja“, rekao je Radu.
Projekat je okupio oko 200 mladih koji su kroz interaktivne radionice učili o pravilnoj selekciji otpada, zaštiti životne sredine i mogućnostima njegove reciklaže i unovčavanja.
Dalibor Oličkov iz Pokreta gorana podsetio je da je inicijativa nastala nakon prošlogodišnjeg velikog požara na deponiji u blizini Malog bedema:
„Uvideli smo potrebu da se mladi, posebno iz ranjivih grupa, edukuju o štetnosti divljih deponija i načinima kako da doprinesu njihovom uklanjanju i sprečavanju nastanka.“
Ovakvi programi dodatno doprinose unapređenju ekološke svesti i promovišu održivo upravljanje otpadom u lokalnoj zajednici.