Si Đinping sutra u Beogradu: Delegaciju obezbeđuje 3.400 policajaca, srpski migovi će pratiti njegov avion od granice

BEOGRAD – Kineski predsednik Si Đinping dolazi sutra u zvaničnu posetu Beogradu, a kako Tanjug saznaje za njegov dolazak su preduzete velike mere bezbednosti, pa će njegovu delegaciju obezbeđivati 3.400 policajaca.

Sija će dočekati srpski lovci MiG-29 koji će pratiti njegov avion od granice, a na beogradskom aerodromu će u njegovu čast biti postrojena garda Vojske Srbije.

Budimpešta već 2026. godine biti povezani brzom prugom.

“Srbija i Mađarska su Kinezima veoma bitne, a naročito Srbija”, istakao je Korkodelović.

Komentarišući posetu kineskog predsednika Si Đinpinga Francuskoj, Korkodelović je rekao da je povod zapravo 60. godišnjica diplomatskih odnosa Kine i Francuske koji se jako dobro razvijaju.

“Francuska je danas treći najveći partner u okviru EU sa Pekingom, posle Nemačke, koja je ubedljivo najjača”, rekao je Korkodelović.

Dodao je da francuski ekonomisti i privrednici u saradnji sa Kinom vide način opstanka poljoprivrede, visokih tehnologija, nuklearne energije, zelene energije…

Govoreći o poseti Budimpešti, Korkodelović je rekao da Mađari smatraju da je njihova ekonomska saradnja sa Kinom izuzetno dobra za njihov nacionalni interes.

Dodao je da u Mađarskoj postoji nekoliko fabrika kineskih automobila, kao i da se trenutno gradi najveća fabrika električnih baterija, ali i da Kina u Mađarskoj ima i velike vetroparkove i solarne elektrane.

Odgovarajući na pitanje da li se iza kineske turneje krije želja Si Đinpinga da pokrene mirovnu incijativu kada je u pitanju ruska agresija na Ukrajinu, Korkodelović je rekao da Kina od 2023. godine ima mirovnu inicijativu u 12 tačaka i da postaje sve bitnija na međunarodnoj sceni.

rekao, imalo i štetne posledice u prošlosti.

 

Istakao je da Kina Francusku vidi kao nezavisniju od Amerike u odnosu na Nemačku i da Francuska kao članica EU može da doprinese da EU stekne koliko-toliko samostalnosti, ako ne i potpunu samo stalnost u odnosu sa Amerikom.

 

Dodao je da Kina treba da demonstrira puni ekonomski i politički interes za razvoj odnosa sa EU, kao što ih ima sa Amerikom, Rusijom ili drugim zemljama.

 

Istakao je da je Kini važno da da osigura stabilnu i trajnu vezu sa Evropom kroz vodeni koridor od Soluna do Budimpešte, zbog čega su joj Srbija i Mađarska veoma važne kao transportne zemlje, ali i zemlje u kojima je Kina konkretnim primerima deonstrirala prednosti saradnje.

 

“To je prednost i za Mađarsku i nas. Mi nismo na jednostavnom geopolitičkom prostoru. Amerika bi, recimo, volela da Balkan bude u njenom džepu, a da eliminiše mali uticaj Rusije i slični uticaj Kine”, rekao je Jovanović.

 

Dodao je da Amerika Rusiju označava kao pretnju, a Kinu kao izazov, te da je Rusiju označila kao neprijateljsku, a Kinu kao glavnog dugoročnog uzroka problema.

 

“Međuigra velikih, naročito između Amerike i Kine neće prestati sve dok međunarodni odnosi ne budu prestrojeni na novim osnovama”, rekao je Jovanović.

 

Jovanović se osvrnuo i na predviđanja da će se međunarodni odnosi delimično zaoštriti i da će EU u takvoj situaciji morati da se definiše – da li da bude mlađi partner Amerike što bi uključivalo različit tretman, ili da ima sopstveni glas.

 

“Nemačka je otišla suviše dole prihvatajući sve zahteve Amerike, dok Francuska ima dobre odnose i sa Velikom Britanijom i sa Amerikom, ali stavlja do znanja da EU treba što pre da sazri i da bude samostalnija. To Kini odgovara”, naglasio je Jovanović.

 

Dodao je da Kini odgovara mirna EU i svet u celini, jer samo na taj način njena ekonomska moć i politički uticaj mogu da dođu do još većeg izražaja.

 

“Zato je Kina i izmislila Pojas i put i druge oblike investiranja u nerazvijenim zemljama po nepoznatim uslovima. Sve druge velike sile su dolazile su davanjem uz primanje. Kina je ovoga puta veoma čistih ruku i to je ono što joj daje posebnu političku pozlatu u očima malih zemalja”, rekao je Jovanović.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.