Sevilja u penal lutriji srušila Murinjovu tradiciju, Gudelj i Dmitrović osvojili Ligu Evrope

Verovatno najduži meč ikada u UEFA takmičenjima iznedrio novi pehar za Andalužane

Fudbaleri Sevilje posle penal lutrije porazili su Romu u finalu Lige Evrope i tako osvojili ukupno sedmi pehar ovog takmičenja. Nakon 150 minuta borbe, računajući nadoknade pobednika nije bilo (1:1) međutim Andalužani su opravdali ulogu ekipe koja ne gubi u ovom takmičenju i posle jedanaesteraca slavili 4:1.

Susret odigran na „Puškaš Areni“ obeležili su oštri dueli i mali broj ozbiljnih šansi. Kako to obično biva kada Murinjo vodi svoje ekipe u finalima, Roma je uglavnom više pazila na svoj gol, dok je tim iz Andaluzije uglavnom loptu držao u svojim nogama.

Gudelj i Matić startovali su meč za svoje ekipe i tako začinili spektakl.

Prvu veliku šansu propustio je Spinacola u 11. minutu kada je sa desetak metara gađao u golmana Bonoa. Ozbiljnih šansi nije bilo sve do 35. minuta kada je Roma povela. Manćini je kao na tacni poslužio Dibalu, a njemu nije bilo teško da pogodi u situaciji jedan na jedan. Sevilja jeste imala posed lopte, ali do tog momenta nisu stvorili konkretnu priliku.

Tek u finišu poluvremena pretili su Andalužani, Fernando je najpre iz neposredne blizine prebacio prečku, a zatim je i Rakitić uzdrmao stativu.

Nije dugo bilo potrebno Špancima kako bi u nastavku došli do poravnanja. Navas je centrirao, dobro se pozicionirao Okampos, međutim ispred njega se našao Manćini i u želji da interveniše sproveo loptu u svoju mrežu.

Roma se oslobodila pritiska u narednih desetak minuta i propustila sjajna šanse dva puta preko Smolinga i jednom preko Ibanjeza. Finiš regularnog dela meča obeležile su dve sporne odluke. Najpre je dosuđen pa poništen penal za Sevilju, a zatim je Tejlor propustio da svira kazneni udarac za Romu, iako je Fernando igrao rukom u šesnaest metara.

Beloti i Suso propustili su po jednu priliku pa se otišlo u produžetke. Ništa lepo nije viđeno u dodatnih 30 minuta, jedino je prečka Smolinga u samoj završnici drugih 15 minuta vredna pomena. U međuvremenu su van igre izašli Matić i Gudelj zbog sitnih problema sa povredama.

Nakon penala ponovo je tragičar kao i u tom 55. minutu bio Manćini. U trećoj seriji je gađao po sredini i pogodio Bonoa. Kasnije je penal promašio i Ibanjez, što je Montijel kaznio i postavio konačnih 4:1.

Sevilja je tako po sedmi put došla do pehara u isto toliko finala Lige Evrope, dok je Murinjo po prvi put izgubio u finalu evropskog takmičenja.

Sevilja – Roma 1:1, penali 4:1 (Manćini (ag) 55 – Dibala 35)

Sevilja: Bono, Navas (Montijel), Telješ (Rekik), Bade, Gudelj (Markao), Fernando (Đordan), Rakitić, Okampos, Tores (Suso), Hil (Lamela), En Nesiri

Roma: Rui Patrisijo, Ibanjez, Manćini, Smoling, Spinacola (Ljorente), Kristante, Matić (Bove), Čelik (Zalevski), Pelegrini (El Šaravi), Dibala (Vajnaldum), Ejbraham (Beloti)