NOVI SAD – Pojavili su se krajem jula, a Novosađani će, zbog niskog vodostaja, do kraja avgusta imati priliku da uživaju u dugačkim i širokim peščanim sprudovima koji su se zanizali na Dunavu.
Nepovoljna hidrološka situacija, prouzrokovana ekstremno visokim temperaturama i najvećom sušom u Evropi u poslednjih deset godina, nije zaobišla ni Dunav.
Zbog niskog vodostaja pojavili su se sprudovi, praveći nove plaže, nova mesta za uživanje Novosađana.
Građani koji posećuju sprudove na Dunavu mogu da uživaju u hodaju po pesku koji je pun rečnih školjki, brčkanju u plićaku, i da prošetaju skoro do polovine reke. Čak je i nadaleko čuvena gradska plaža Štrand proširena za dvadesetak metara.
Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije saopštavaju da će se na Dunavu, kao i na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca vodostaji se narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.
Vodostaj Dunava kod Novog Sada, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, danas iznosi 48 centimetara, a koliko je to nisko govori podatak da je granica redovne odbrane od poplava 450 centimetara.
Iako neki Novosađani uživaju u sprudovima, ovako nizak vodostaj nije nikako dobar za privredne delatnosti, pa je tako rečni transport izuzetno otežan, ne samo u Srbiji, već i u drugim državama gde Dunav protiče.
Reka sa najviše imena, ovog leta mogla bi se zajednički opisati u svih 10 zemalja kroz koje protiče – veliki plavi Dunav je oslabio. Zbog toga su od izvora primenjena ograničenja na plovidbu.
Na 588 kilometara dugoj trasi Dunava kroz našu zemlju obustave saobraćaja, uprkos velikoj suši nema, ali ima problema koje nadležni rešavaju.
Peščani sprudovi u Novom Sadu nisu čudo. Viđali su ih Novosađani i prethodnih godina, ali u ovoj količini i ovom broju kažu ne pamte još od 2003. U ovom trenutku Dunav je za oko dva metra niži nego prosečno.
“Ovakvo stanje nismo imali odavno. Razlog pojave je izuzetno mala količina atmosferskih padavina, pa onda plus i mala količina snega na planinama u toku zime i to je rezultiralo opadanjem vodostaja”, objašnjava Božidar Beloš iz “Voda Vojvodine”.
Sprudovi će nestati sa prvom obilnom kišom, a kada će ona pasti ne zna se sigurno, nagađa se da bi bar nakratko stanje moglo da se popravi za dvadesetak dana.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.