BANJA VRDNIK – Kancelarija Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji i Institut za istraživanje i razvoj dobrih praksi „Well-being international“, u koordinaciji sa Ministarstvom zdravlja Srbije, organizovali su treći seminar o “Imunizaciji protiv korona virusa SARS-CoV-2 i tretman produženog kovid-19” koji je održan u banji Vrdnik.
Na otvaranju skupa, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Ðerlek zahvalio se SZO, koja je tokom protekle dve i po godine pandemije bila uz Srbiju i dok je trajala borba sa virusom sa kojim se do sada nismo sreli.
“Zahvaljujuci podršci SZO i dobrim preporukama koje je naš zdravsteni sistem primenjivao, spašen je ogoman broj života”, istakao je Ðerlek i dodao da se, zahvaljujući gradnji tri kovid bolnice Srbija izborila sa ovom pošasti, da je pomagala i okolnim zemljama, da je virus ipak opstao, ali da će verovatno sada i on biti neka vrsta sezonskog gripa.
On je rekao da se neke od posledica kovida tek prepoznaju, “a to je i narušavanje mentalnog zdravlja nacije”.
“Uočeno je da postkovid stanja mogu da traju mesecima, dok postkovid može da traje i nekoliko meseci, a i ja sam sam primer toga”, naveo je Ðerlek svoje lično iskustvo.
Šef Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju i specijalni izaslanik Regionalnog direktora za Zapadni Balkan Fabio Skano rekao je, na otvaranju skupa, da je u celoj situaciji “najvažnije da zdravstveni sistem jedne zemlje radi, to je Srbija uspela, a za to su najzaslužniji ljudi, lekari koji rade u primarnoj zaštiti, jer oni imaju prvi kontakt sa pacijentima”.
On je napomenuo i da ce SZO uvek pomagati u Srbiji, prenosecći najbolja iskustva iz zemalja koje su se uspešno borile sa pandemijom.
Seminar je deo šireg projektnog odgovora (Kovid-19 vakcinacija u Srbiji) koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), kako bi se podržala Vlada Srbije i zdravstveni sistem u primeni komunikacije o riziku i angažovanju zajednice u odgovoru na pandemiju. Cilj projekta je povećanje broja vakcinisanih kroz smanjenje broja neodlučnih i prevazilaženje drugih barijera.
Seminare su predvodili eminentni domaći stručnjaci i predavači ispred Regionalne kancelarije SZO za Evropu.
Lekare iz primarne zdravstvene zaštite i specijaliste ginekologije iz Vojvodine podučavali su Verica Jovanović, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, Ivana Milošević ispred Klinike za infektivne i tropske bolesti „Prof Dr Kosta Todorović“ Univerzitetskog Kliničkog Centra Srbije i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Mihailo Stjepanović, specijalista interne medicine, pulmolog, direktor Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i ostali stručnjaci.
Ovaj specifičan komunikacioni seminar koji se održava u banji Vrdnik je poslednji u nizu od tri seminara koja su prethodno bili organizovana na Kopaoniku i Zlatiboru proteklog meseca.
Obuke su namenjejne lekareima primarne zdravstvene zaštite,a pre svega specijalistima ginekologije iz domova zdravlja u regionima Zapadne i južne Srbije.
Ovaj projekat je pomogao da više od 180 učesnika ovlada veštinama komunikacije o vakcinaciji, ali i prepoznavanja simptoma i unapredi postojeći tretman pacijenata koji imaju simptome tzv. produženog kovida.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.