NOVI SAD – U Matici srpskoj danas je otvoren dvodnevni međunarodni naučni skup − Dva veka „Letopisa Matice srpske”: časopis dugog, kontinuiranog trajanja kao međunarodni fenomen.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski istakao je tom prilikom da povod današnjeg okupljanja, osim obeležavanja ovog značajnog jubileja Letopisa Matice srpske, jeste i iskazivanje poštovanja jednoj instituciji koja nadilazi vreme.
„Letopis nije samo književni časopis – on je živo svedočanstvo srpske kulture, jezika i nacionalnog identiteta. Kroz dva veka neprekidnog rada, odolevajući istorijskim izazovima i ostajući na ćiriličnom pismu, Letopis se utkao u temelje naše kulturne istorije. Danas slavimo ne samo jubilej, već i vrednosti koje Letopis čuva i prenosi budućim pokolenjima“, poručio je profesor Markoski.
Resorni sekretar je podsetio na istoriju Letopisa, od njegovih osnivača do naših savremenika, te ukazao da je u Budimpešti 1826. nastala Matica Srpska koja će biti garant nastavka rada Letopisa.
„Tokom dva veka, dve stotine godina, istorija našeg kontinenta se menjala. Letopis je nastao u tadašnjoj Austrougarskoj, Srbija je bila kneževina, menjale su se granice, nažalost dva svetska rata su započeta i završena, štamparije su tada bile remek delo inženjerstva, a danas, svet oblikujemo uz pomoć veštačke inteligencije. Sve je to nadživeo Letopis Matice srpske, koji je uvek bio slika svog vremena, a danas, dva veka kasnije, na ćirilici, najstariji je književni časopis u Evropi koji izlazi u kontinuitetu“, naglasio je prof. dr Markoski uz želju da i u predstojećim vekovima ova institucija nastavi da „daje krila pčelama radilicama” i da ostane svetionik srpske kulture, jezika i nauke.
Pokrajinski sekretar visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost istakao je da podržava ideju predsednika Matice Srpske profesora Dragana Stanića da časopis bude predložen za Uneskovu listu kulture pamćenja.
„Budućnost jedne države je onakva kakve su joj kultura i prosveta, a Matica srpska tokom vekova imala je presudnu ulogu u održanju srpske kulture, a od nje se i danas očekuje da prednjači u oblastima kulture i nauke“, poručio je sekretar Markoski.
Na otvaranju konferencije povodom obeležavanju dva veka postojanja Letopisa Matice srpske – naše najstarije žive književne periodične publikacije prisustvovali su i patrijarh srpski Porfirije, mitropolit bački Irinej, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije Nikola Banjac, predsednik Matice srpske Dragan Stanić i urednik Letopisa Selimir Radulović. Na obeležavanju jubileja pročitano je i pismo podrške predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.