BRISEL – Ministri spoljnih poslova EU razgovaraće na redovnom sastanku u ponedeljak o situaciji na Kosovu i Metohiji i drugim aktuelnim temama na zapadnom Balkanu, izjavio je danas u Briselu visoki zvaničnik EU.
On je rekao da će ministri razgovarati o odnosima Beograda i Prištine, problemu sa preregistracijom vozila sa srpskim tablicama i izlasku srpskih predstavnika iz privremenih prištinskih institucija.
To su teme o kojima je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj razgovarao danas u Parizu na odvojenim sastancima s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom prištinskih privremenih institucija Aljbinom Kurtijem i o čemu će preneti utiske u ponedeljak, rekao je zvaničnik novinarima.
U toku ministarskog sastanka u ponedeljak biće diskusije i o, kako je rekao, ozbiljnim ustavnim problemima u Crnoj Gori, kao i o pitanju kako da napreduje Bosna i Hercegovina. On smatra da situacija “nije laka” i da je “puna izazova”.
Ali, on je dodao da EU nikada dosad nije bila toliko posvećena Zapadnom Balkanu navodeći kao primer početak pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom, preporuka za BiH za kandidatski status i “ozbiljan rad” s Prištinom i Beogradom da bi se “rešio bilateralni problem, što bi otvorilo put za obe strane ka Uniji”.
Što se tiče Severne Makedonije, zvaničnik je ponovio da ova zemlja treba da donese potrebne odluke da bi zaista počeli pregovori a uslov za to je promena Ustava i unošenje bugarske manjine kao konstitutivnog naroda u ovaj dokument.
Ministarski sastanak u ponedeljak je takođe i priprema za samit EU – Zapadni Balkan zakazan za 6. decembar u Tirani.
Ministri EU u ponedeljak o novim sankcijama i odnosima s Moskvom
Šefovi diplomatija zemalja Evropske unije u ponedeljak će razgovarati i o novim merama protiv Rusije zbog rata u Ukrajini, ali i o budućim odnosima sa Moskvom.
Kako je novinarima rekao zvaničnik EU na brifingu u Briselu, tog dana neće biti doneta odluka o novim sankcijama Moskvi, ali će Unija raditi na tome i odluka se očekuje uskoro.
Šefovi EU diplomatija će razgovarati i o tome kako produžiti podršku Ukrajini i kako da se radi na problemu globalnih posledica konflikta.
Države članice treba da donesu odluku da počnu operaciju vojne pomoći.
Prema rečima istog zvaničnika EU, vreme za pregovore još nije došlo a razlog tome je što “Ukrajina pobeđuje na terenu” i “Ukrajinci su ti koji treba da kažu kada treba preći na pregovore”.
To je i stav grupe G7 koja se sastala pre desetak dana.
Isti izvor dodaje da će sigurno biti pregovora i prekida vatre zato što se svi konflikti tako završavaju, ali je naveo da se “u zapadnom svetu svi slažu da je do Ukrajinaca da kažu kada će doći taj trenutak i da onda mogu da vide kako da pomognu”.
Kada je reč o budućim odnosima sa Rusijom, ističe evropski zvaničnik, veoma ih je teško predvideti, “zato što nije jasno kako će rat završiti”.
Ove nedelje je češki ministar za spoljne poslove Jan Lipavski, iz zemlje predsedavajuće Saveta EU do kraja ove godine, izjavio za “Politiko” da se nada da će EU usvojiti dokument o budućim odnosima s Rusijom.
Jedna od tema biće i Belorusija, a liderka beloruske opozicije Svetlana Tihanovska izneće svoj pogled na situaciju u toj zemlji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.