Sefkerin: Urađena ograda na delu porte crkve, poslanik Ginculj najavio nove projekte

SEFKERIN – Izgradnja ograde oko dela porte Srpske pravoslavne crkve u Sefkerinu je završena. Reč je o projektu koji se sprovodi preko konkursa za verske zajednice, koje sufinansira lokalna samouprava.

Protonamesnik Željko Milovanov je predsednika opštine Miloša Markova i pokrajinskog poslanika Predraga Ginculja upoznao sa rezultatima projekta. U okviru projekta urađeno je 70 metara zida i kovane ograde, a ukupna vrednost projekta je oko milion dinara.

“Vrlo smo zadovoljni projektom i izražavam zahvalnost lokalnoj samoupravi što nam je izašla u susret i sufinansirala projekat obnove ograde porte hrama Svetog arhangela Gavrila u Sefkerinu sa sumom od 300.000 dinara. Na taj način smo južnu stranu ograde porte popravili, zid prezidali i namestili kovanu ogradu. Lokalna samouprava kontinuirano pomaže projekte Srpske pravoslavne crkvene opštine u Sefkerinu i mi se trudimo da što god radimo bude na opštu korist i ugled našeg sela“, izjavio je Milovanov.

Pokrajinski poslanik Predrag Ginculj izrazio je zadovoljstvo realizacijom ovog projekta i najavio nove za naredni period.

“Pored ovog projekta možemo najaviti još jedan veliki projekat, a to je mini pič teren u Sefkerinu. Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu finansirao je sa 2.5 miliona dinara, a ostatak sredstava dala je Opština Opovo. Pored toga, na proleće, uradićemo tribine na rukometnom terenu, nastavićemo sa izgradnjom behaton staza u parku, a zatim pokrenuti i neke zahtevnije projekte, kao što je renoviranje doma kulture i verovatno projekat kapele”, poručio je Ginculj.

Sefkerin se prvi put pominje u Kruševskom pomeniku, u sedamnaestom veku bio je neznatno naselje. Srpska pravoslavna parohija je osnovana 1787. godine, prvobitni hram je zabeležen 1733. godine, sagrađen od cigle i posvećen Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu.

Srbi su se iz Sefkerina 1765. Preselili u Jarkovac, a Sefkerin su naselili Nemci, koji su pravoslavni hram pretvorili u rimokatolički i posvetili ga sv. Tekli, to je trajalo do 1774. godine, kada su se preselili za Glogonj.

Crkva je oronula, a selo se pomerilo na okolinu današnjeg parohijskog hrama. Na mestu prvobitne crkve, kraj Tamiša nalazi se crkvište “Stara crkva”.

btrhdr

Današnji hram, u klasicističkom stilu, posvećen Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu, počinje da se gradi 1811 godine. Građevinski odbor radove je poverio izvođaču Glazeru, za 40.000 forinti, dozvolu za gradnju dala eparhijska konzistorija u Temišvaru 13. aprila 1811. godine, a osvećenje temelja je izvršeno 20. aprila 1811. godine.

Crkva je završena 1813. godine. Ikonostas, tronove i pevnice je oslikao 1839 Konstantin Pantelić. Hram je imao tri zvona, i ista zvona je skinula i zaplenila austro – ugarska vojaska 1914. godine, današnje veliko, srednje i malo zvono je izliveno u Beogradu i postavljeno 1924. godine.

Crkva je u potpunosti obnovljena i to: molerski radovi sa enterijerom 1997. godine, restauracije ikonostasa, tronova, pevnica i mobilijara 2000. godine, pozlata carskih dveri i bočnih dveri 2003. godine, restauracija krova i fasade 2008. godine.

Pevačko društvo je osnovano 1916. godine i aktivno poji na liturgijama, opelima i venčanjima. Zavetna slava je Sveta Marija Magdalina, tradicionalno se posle liturgije čita molitva za stoku. Vodica posvećena Svetom Arhangelu Gavrilu nalazi se na njivi pokojne Kate Bogić.

Pročitajte još:

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.