logo transparend vojvodina uzivo

Šefčovič: Sporazumi će otvoriti vrata najvećim stranim investicijama u istoriji Srbije

BEOGRAD – Potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič izjavio je da će sporazumi koji su danas potpisani dodatno istaći partnerstvo između EU i Srbije i istakao da će oni otvoriti vrata najvećim stranim direktnim investicijama u istoriji Srbije.

„Govorimo o istorijskom danu za Srbiju, kao i za Evropu“, rekao je Šefčovič, nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, koji je on potpisao u ime EU.

Istakao je da je potpisivanjem Memoranduma i Srbija i EU već dokazuju da već žive u eri čiste tehnologije.

On je čestitatao predsedniku Vučiću i Srbiji na, kako je rekao, inicijativi koju predvode po pitanju sirovina, baterija i električnih vozila, a zahvalio je i nemačkom kancelaru Olafu Šolcu na podršci u toj oblasti i podsetio na veliki broj evropskih kompanija koje su učestvovale u potpisivanju sporazuma danas.

„Oni su zaista ‘krem de la krem’ onoga što možete da dobijete u Evropi, a to su najbolje kompanije, najodgovornije firme, koje ispunjavaju obaveze socijalne korporativne politike“, poručio je Šefčovič.

Podsetio je da je EU već glavni investitor i trgovinski partner Srbije i ocenio je da će nakon potpisivanja Memoranduma i sporazuma još veći broj evropskih kompanija doći da radi u Srbiji i da će ovde stvoriti visoko kvalitetne poslove i da će poštovati najviše ekološke standarde.

Šefčović je naveo da će ovaj projekat da podstakne još dublju i obimniju saradnju srpskih kompanija i evropske industrije, navodeći da je Srbija deo alijansi čiji su predstavnici danas u Beogradu.

„Ove inicijative okupljaju na stotine industrijalaca, inovatora i više od 80 kompanija zajedno razmenjuje znanja i prakse, koje će deliti sa srpskim kolegama. Ovaj projekat će doneti veliki uspeh i to ne samo velikim kompanijama nego i manjim kompanijama u Srbiji“, rekao je on.

Šefčović je izrazio očekivanje da će Evropska akademija za baterije početi da sarađuje sa Srbijom.

Evropska akademija za baterije ima za cilj da koordinira aktivnosti prekvalifikacije i usavršavanja na evropskom nivou i realizuje visokokvalitetno osposobljavanje u svim državama članicama.

„Siguran sam da naša akademija za baterije koja radi za EU može da počne da radi ovde u Srbiji, siguran sam da možemo o tome da razgovaramo kasnije, tokom ručka“, rekao je Šefčovič.

„Potpisivanjem ovog dokumenta želimo da privučemo još više evropskih investicija u ovu zemlju, kako bi se proizvela još veća dodata vrednost upravo ovde u Srbiji. Drugi cilj jeste održivi razvoj. Ekonomija mora da bude kompatibilna sa dobrostanjem i blagostanjem naše prirode i naših ljudi. Moramo da vratimo ono što je u prirodi, ono što uzimamo od nje, više da joj vratimo nego što uzimamo. To je poruka koja dolazi od ljudi, građana Srbije“, rekao je Šefčovič.

Dodao je da EU želi da izgradi čistiju i održiviju ekonomiju, želi da građani Srbije udišu svež vazduh u vrtovima, da uživaju u zdravoj prirodi…

„Minerali kao što je litijum su važni, oni su od suštinskog značaja za zelenu tranziciju, ali ove rude moraju da se iskopavaju uz najvišu dužnu pažnju po pitanju živote sredine i drugih standarda. To je ono što očekuju građani Srbije, kao i svi Evropljani, i u tom smislu ćemo podržati poštovanje najviših standarda“, najavio je Šefčovič.

Govoreći o baterijama od litijuma, objasnio je da svaka baterija koja se plasira u Evropsku uniju mora da poseduje digitalni pasoš, gde je jasno napisano koji je ugljenični otisak, odakle su došle strateške sirovine, da li su ispoštovani ekološki i socijalni standardi ili da li će se reciklirati ta baterija.

„Ako se to ne poštuje, baterija ne može da se plasira i prodaje u Evropskoj uniji, dakle moraju da se poštuju standardi Evropske unije i to je i garancija Srbiji i građanima Srbije da želimo da se baterije proizvode u Srbiji, ali da se poštuju najviši ekološki i socijalni standardi. Mislim da je to jako važna poruka za građane Srbije, i za vladine i za nevladine institucije i civilno društvo. Želimo da ostvarimo sjajnu saradnju i spremni smo da pomognemo u svakom pogledu“, rekao je Šefčovič.

Kada je reč o strateškim sirovinama, naglasio je da su jako bitne i da je veoma važno da se pronađu rudnici tih ruda u Evropi.

„To se ne dešava samo u Srbiji, imamo nove projekte u celoj Evropi. Možemo da pričamo o Finskoj i Francuskoj, Nemačkoj, Portugaliji i Češkoj“, naveo je on.

Šefčovič je izjavio da EU želi da projekat bude bezbedan, siguran i čist i za lokalne zajednice.

„Moraju da se uspostave pravila, od zaštite voda do zaštite vazduha, poštovanja svih ekoloških i socijalnih standarda. I to mora da se primeni na svaki proizvod koji će se uvoziti na jedinstveno tržište Evropske unije. I nećemo praviti kompromise koji će štetiti zdravlju naših stanovnika, to je jedan od ciljeva našeg strateškog partnerstva. Obavezujemo se da ćemo o tome raditi usko sa Srbijom – da usvojite i primenjujete naše ekološke i socijalne standarde, jer zajedno možemo da osiguramo i zaštitu prirode Srbije i takođe postizanje visoko kvalitetnog proizvoda koji će moći da se prodaje na najvećem jedinstvenom tržištu na svetu a to je tržište EU“, rekao je Šefčovič.

Ocenio je da je svaki korak koji se preduzima radi poštovanja evropskih standarda i ulaska na jedinstveno tržište jeste korak dalje ka pristupanju Evropskoj uniji.

„Ambicija Srbije jeste da se pridruži porodici Evropske unije, a naša ambicija je takođe da ubrzamo taj proces, zato smo usvojili naš novi plan rasta za Zapadni Balkan. Znamo da Srbija sa 1,5 milijardi evra dobija najviše sredstava i zahvaljujući ovim planovima, Srbija može da oseti neke koristi pridruživanja Evropskoj uniji, pre nego što se zaista pridruži Evropskoj uniji. Na primer, integrisanje na jedinstveno tržište Evropske unije. To će osetiti, na opipljiv način, svi građani i privreda Srbije“, rekao je Šefčovič.

Dodao je da EU želi da pomogne Srbiji da dalje harmonizuje svoje zakonodavstvo sa Evropskom unijom i da se pridruži rastu strateških sektora u EU.

„Osetićete pogodnost pridruživanja Evropskoj uniji već sada, pre samog pridruživanja, i uveren sam da ćete to uraditi na ispravan način. Dozvolite mi da zaključim sa jasnom porukom: Evropa želi prosperitet Srbije, zato što je Srbija u srcu Evrope i Srbija pripada Evropskoj uniji“, poručio je Šefčovič.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.