Sednica štaba za vanredne situacije: Službe odradile veliki posao, štete na javnim objektima biće sanirane u najskorijem periodu

miljanić
KULA – Na Sednici štaba za vanredne situacije, koja je održana jutros, bilo je reči o vremenskim nepogodama koje su u kratkom vremenskom periodu dva puta pogodile opštinu Kula.

Zahvaljujući pravovremenom delovanju komunalnih preduzeća, vatrogasaca, policije, mesnih zajednica i Protivgradne službe, posledice istih su sanirane, a nastalu štetu građani i dalje mogu da prijave popunjavanjem obrasca na sajtu Opštine Kula.

Predsednik opštine Kula, Damjan Miljanić, istakao je da je da će štete koje su nastale na javnim objektima biti sanirane u najskorijem periodu, kao i da je fokus da se šteta sanira socijalno ugroženom stanovništvu, a nakon procene i analize i poljoprivrednicima i ostalim građanima:

„Na Sednici štaba za vanredne situacije bilo je reči o nepogodama koje su, nažalost, dva puta pogodile opštinu Kula. Prva nepogoda je bila mnogo teža i sa težim posledicama, kada je led napravio veliku štetu, ne samo na objektima, nego i na poljoprivrednim zasadima. Drugo nevreme pogodilo je uglavnom zahvatilo Sivac i delom Crvenku i štete su nešto manje, ali ne i zanemarljive. Do sada je prikupljeno oko 2.000 prijava šteta koje su nastale i na poljoprivrednom zemljištu i na objektima. Najviše prijava je iz naseljenog mesta Kruščić, koje je bilo najviše pogođeno, posebno kada je u pitanju poljoprivreda, potom iz Ruskog Krstura i drastično manje iz Crvenke, Kule i Sivca. Prijave još uvek stižu i obrađuju se, nakon čega komisije izlaze na teren da bi napravile procenu štetu. Na javnim objektima najveću štetu pretrpeo je krov na školi u Ruskom Krsturu. Tu se radi novi krov na jednom krilu, a drugo krilo, koje još uvek ima stari krov, oštećeno je od leda. Oštećenje je pretrpeo i krov na Domu kulture u Sivcu, a manje štete nastale su na Domu zdravlja u Kruščiću, na vrtiću u Sivcu, u Osnovnoj školi „20. oktobar“ u Sivcu i u Domu kulture u Ruskom Krsturu. Te štete, na javnim objektima, biće sanirane u najskorijem periodu. Takođe, fokus je i na saniranju štete socijalno ugroženom stanovništvu. Mesna zajednica Ruski Krstur se dobro organizovala i oni su već na terenu, zajedno sa Komunalnim preduzećem, i saniraju deo manje štete kod građana. Deo štete ćemo mi, za socijalno ugroženo stanovništvo, uplaćivati urgentno, a ostatak kada vidimo koji je obim štete i koliki je ukupni iznos, nakon čega ćemo predložiti mere za pomoć građanima“.

Naglasio je i da se pokazalo da sistem odlično funkcioniše – sve službe su se, odmah nakon nevremena, našle na terenu i odradile veliki deo posla. Sobraćaj nije bio u većem zastoju, a havarije na struji i Telekomovoj mreži brzo su otklonjene:

„Pokazalo se da sistem odlično funkcioniše. Činjenica da su komunalna preduzeća, vatrogasci, policija i mesne zajednice odmah izašli na teren i odgovorili na nevreme i štete koje su se pojavile, ne znači da su te službe mogle da nadoknade štetu. Prevencija je bila jako teška, ali istog momenta, kada je nevreme prošlo, sve te službe su se odmah našle na terenu i odradile veliki deo posla. Saobraćaj gotovo da nigde nije bio u većem zastoju. Na infrastukturi, struji i Telekomovoj mreži havarije su, takođe, brzo otklonjene. Nevreme, nažalost, uvek zahvati više opština, pa onda i te službe, koje zahvataju ceo okrug, zahtevaju angažovanje velikog broja ljudi i potrebno im je neko vreme da to saniraju, ali je sve vrlo brzo i uspešno sanirano. Protivgradna služba je u prvom nevremenu, u kome je bilo leda, za kratko vreme ispalila 65 raketa – to je broj raketa koji u našoj opštini nikada nije ispaljen za sat do sat i po vremena. Time se šteta smanjila, ali nije uspela u potpunosti da se spreči, jer ovakve nepogode do sada i nisu nalazile ovako brzo, iznenadno i ovakvim intezitetom na ovim prostorima. Štete su evidentne i postoje, ali službe su odradile veliki posao“.

Osvrnuo se i na propuste, koji su stvar pojedinaca, samih zaposlenih, i njihovog ličnog odnosa prema svom poslu:

„Bilo je, naravno, i propusta. Imali smo situaciju da je, zbog udara groma, oštećenje nastalo u vrtiću i neobjašnjivo je da domar posle nevremena nije ušao u objekat, već su deca došla u vrtić, pa je tek onda konstatovano da je došlo do oštećenja. Naravno da su to propusti, ali to su stvari pojedinaca, samih zaposlenih. Potpuno je normalno da se posle nevremena obiđe ustanova, ili bar sutra ujutru, kako bi se ustanovila šteta, ali ovde to nije urađeno. Tu je u pitanju lični odnos prema svom poslu, ali generalno sve službe, ustanove, komunalna preduzeća, Centar za socijalni rad, mesne zajednice, vatrogasne službe i policija, koja je odmah bila na terenu da reguliše saobraćaj, odradili su dobar posao i u dva navrata jako brzo reagovali. Mi, kao Opština i kao Štab, smo brzo izašli sa merama, odnosno sa početkom prikupljanja podataka i analizom štete i mislim da ćemo biti među prvima koji će imati kompletnu analizu. Šteta je ogromna i videćemo kako će biti predloženo da se pomogne građanima i poljoprivrednicima koji su pretrpeli najveću štetu i gubitke“.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.