BEOČIN – Simbolikom kulture sećanja, na državni praznik, 11. novembra kada je Srbija obeležila Dan primirja u Prvom svetskom ratu, predstavnici SUBNOR-a opštine Beočin, Opštine Beočin i meštani sela Grabova zajedno su otkrili spomen-ploče i odali poštu Grabovčanima koji su tragično izgubili živote u Drugom svetskom ratu.
Događaju su prisustvovali predsednica opštine Beočin Biljana Janković, predsednik Skupštine opštine Beočin Nemanja Vilić, zamenik predsednice opštine Beočin Stefan Tomović i predsednik SUBNOR-a opštine Beočin Veselin Mojić.
Imajući u vidu da je Grabovo jedino mesto u našoj opštini koje nije imalo spomen obeležje sa imenima poginulih boraca i žrtava fašističkog terora i da je u selu postajala samo spomen-kosturnica podignuta davne 1961. godine, na inicijativu SUBNOR-a i Opštine Beočin u proteklom periodu izrađene su spomen-ploče na kojima su uklesana 232 imena tragično stradalih meštana među kojima su bili i mladi i stari Grabovčani kao i žene i deca.
Okupljenim građanima obratili su se predsednik SUBNOR-a opštine Beočin Veselin Mojić i predsednik Skupštine opštine Beočin Nemanja Vilić koji su se u svojim govorima osvrnuli na nemile događaje iz burne ratne istorije ovog fruškogorskog sela i istakli da je izradom spomen-ploča jedna istorijska nepravda zauvek ispravljena.
Svoja sećanja na nemile godine rata i tragična stradanja meštana podelila je sa prisutnima i 97-godišnja Vukica Vukašinović koja je istakla da je otkrivanjem spomen-ploča sa imenima svih streljanih i brutalno ubijenih Grabovčana sprečen njihov zaborav.
„Deco moja, ne dozvolite da se ovo ponovi! Moje Grabovo je nekoliko puta spaljeno. Ubijali su nas na putu, na kućnom pragu, spaljivali u štali, odvodili u Sremsku Mitrovicu i Ilok, ali život je jači od svakog zla i mržnje. Veliko vam hvala za ovo što ste danas učinili“, poručila je u svom obraćanju baka Vukica.
Na postavljene spomen-ploče u centru sela, prisutni su položili cveće, a članovi Amaterskog pozorišta KUD „Brile“ izgovarali su imena sva 232 grabovačka stradalnika.
Po razmeri stradanja Grabovo je sa svoje 232 žrtve, na samom vrhu naselja u Sremu po broju žrtava u Drugom svetskom ratu. Od oko 650 stanovnika, koliko je Grabovo imalo pre početka rata, više od trećine nije dočekalo oslobođenje i kraj rata.
Nakon otkrivanja spomen-ploča u prepunoj sali Doma kulture u Grabovu je održana i promocija monografije „Grabovo, selo heroj“ koju je pod pokroviteljstvom opštine Beočin priredio Sekula Petrović.
Uz njega, na promociji su govorili i saradnici koji su učestvovali u izradi ove monografije, Vasilije Savić iz Inđije i Dušan Vrgović iz Sremske Mitrovice, a moderator razgovora bio je bio Čedomir Keco.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.