Sećanje na Dan kada se vijorila srpska zastava na Beloj kući

BEOGRAD – U Beogradu će sutra biti obeležen dan kada se 1918. godine na Beloj kući vijorila srpska zastava u čast vojiničkog stoicizma, herioizma i žrtve koju je srpski narod podneo tokom Prvog svetskog rata, a koji je počeo četiri godine ranije, 28. jula kada su sa rečnog monitora “Bodrog” ispaljene prve granate na Beograd.

“Bodrog”, je sada kao kulturno dobro – brod muzej usidren između Brankovog mosta i Savskog pristaništa, podsećaju iz PEP Akademije sa avijaciju koja će sutra pod pokroviteljstvom Ministarstva spoljnih poslova, uz prisustvo predstavnika ambasade SAD obeležiti “Dan kada se vijorila srpska zastava na Beloj kući”.
Vojnički stoicizam, heroizam i žrtva koji je tokom Prvog svetskog rata, iako iscrpljen Prvim i Drugim balkanskim ratom 1912. i 1913. godine, pokazao srpski narod suprotstavljajući se 10 puta moćnijoj vojnoj sili, zadivo je američkog predsednika Vudro Vilsona, podsećaju iz Akedemije.

“Zadivljen vojničkim stoicizmom, heroizmom i žrtvom srpskog naroda, koji je dao ključni doprinos saveznicima, 28. američki predsednik Vudrou Vilson naredio je da se na Beloj kući zavijori srpska zastava. Srpska zastava, a potom i Francuska bile su jedine dve zastave koje su se ikada vijorile na Beloj kuću u američkoj istoriji”, naveli su iz Akademije i podsetili da je u donošenju te odluke ulogu imao i Vilsonov prijatelj Mihajlo Pupin.
Predsednik Vilson je u obraćanju naciji tu odluku objasnio, između ostalog i rečima, da se navršila godišnjica od dana kada je odvažni srpski narod objavom rata Austrougarske, bio pozvan da brani svoju zemlju i svoja ognjišta od neprijatelja, ukazavši da su se Srbi viteški borili, za ista načela, za koja su se borile i SAD.
“Tim gestom američki narod izrazio je solidarnost sa srpskim narodom i time pokazao poštovanje za vojnički stoicizam, heroizam i nemerljivu žrtvu srpskog naroda, koji je tada izgubio 30 odsto stanovništva”, podsećaju iz Akademije i dodaju da će sturašnji skup kome će prisustvovati i zvaničnici ambasade SAD biti prilika i da se podseti i na poslednji patent Nikole Tesle registrovan 1928. a liči na helikopter dron koji ima vertikalno i horizontalno letenje.

U godini kada se obeležava 80.godišnjica kulture sećanja na svetskog genija Nikolu Teslu, Akademija izražava zadovoljstvo što je postala deo obeležavanja Tesline godine Teslinog naroda i što će promovisati Teslinih dostignuća u oblasti avijacije i svemirskih tehnologija.
Ministarstvo spolnjih poslova Srbije je, kako se podseća u saopštenju, 2013. pokrenulo i stratešku kampanju obeležavanja stogodišnjice Velikog rata i kampanju spasavanja Bodroga u kojoj je učestvovalo i Ministarstvo odbrane.
Srpska diplomatija od 2017. vodi i kampanju “Kada se vijorila srpska zastava na Beloj kući” na koju se godinu dana kasnije nadovezala javna diplomatija Stejt departmenta kampanjom “Vi ste svet”, promovuišući izuzetne ličnosti iz dobra Prvog svetskog rata poput Mihajla Pupuna i Milunke Savić.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.