Novi superligaš Mladost GAT i timovi koji bi kroz baraž to mogli postati, IMT i Železničar, u slučaju prolaska u društvo najboljih biće podstanari na stadionima koji ispunjavaju uslove za elitni rang
Superlgaški karavan bi od naredne sezone mogao da bude brojniji za tri nova kluba, i to trio koji nikada nije osetio draž borbe među najjačim timovima u Srbiji. Zapravo, jedan to već jeste, već je među elitom (prvi put u 50 godina postojanja), u pitanju je novosadska Mladost GAT, a i dalje su u igri za najviši rang IMT iz Novog Beograda i Železničar iz Pančeva.
Zajedničko za ova tri kluba, osim toga da bi svi mogli iz Prve lige u Superligu istog leta, je zapravo jedan poražavajući podatak i činjenica da nijedan od tri pomenuta kolektiva nema stadion koji ispunjava i one najniže superligaške standarde.
U prevodu, ta tri kluba se ne mogu takmičiti u društvu najboljih u svom gradu, pred svojim navijačima, na svom stadionu, pa ćemo minimum jedan, a najviše tri kluba Superlige naredne sezone gledati kao podstanare na lokacijama koje su unapred sami odredili.
Osim u Srbiji, teško da negde još postoji situacija gde tri kluba koja pretenduju na najviši plasman moraju da se dislociraju kako bi ugostili protivnike.
Propisi su takvi da se svaki od klubova koji ne ispunjava infrastrukturne i sve druge standarde propisane od takmičenja, mora prijaviti drugu “boravišnu adresu” za domaćinstvo protivnika, bilo da je u pitanju baraž, bilo da je to Superliga. Zasad, za IMT to će biti stadion Čukaričkog gde će i u gostiti Novi Pazar u meču doigravanja za elitu, dok je pančevački klub izabrao stadion Smedereva kao “domaći teren”.
Nije prvi, niti je, kako stvari stoje i kako se razvija liga u oba najviša ranga, ni poslednji put da imamo klub koji za domaćinstvo mora da pita druge. Proleter je donedavno koristio stadion Vojvodine kao svoj domaći teren, a u isto vreme ga praktično delio sa “Lalama”. Pitamo se šta bi bilo da je, kojim slučajem, Proleter ostao u ligi?
To bi potencijalno bio problem za Mladost GAT koja je već rezervisala podstanarsko mesto na “Karađorđu” gde će pisati istoriju kluba.
Novosađani su, istina, preuredili svoj stadion u naselju “Satelit” međutim i dalje je to objekat koji ne može da odgovori zahtevima i propisima superligaškog društva.
Superliga, koja inače teži da prati i usvaja evropske smernice po pitanju podizanja kvaliteta organizacije utakmica, definitivno ne uspeva da primeni više standarde takmičenja na domaće aktere, pa dolazimo do situacije kao što je ova koja nam potencijalno donosi tri kluba podstanara u narednoj sezoni.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.