SAD završavaju planove za slanje raketnog odbrambenog sistema Patriot u Ukrajinu

Patriot
Bajdenova administracija dovršava planove za slanje odbrambenog raketnog sistema Patriot u Ukrajinu.

Plan Pentagona još treba da odobri ministar odbrane Lojd Ostin pre nego što ga pošalje predsedniku Džou Bajdenu na potpis. Trojica zvaničnika izjavila su za CNN da se očekuje odobrenje. Ukrajina je pozvala SAD da pošalju napredni sistem protivvazdušne odbrane dugog dometa koji je veoma efikasan u presretanju balističkih i krstarećih projektila jer se nalazi pod salvom ruskih raketnih i bespilotnih napada koji su uništili ključnu infrastrukturu širom zemlje.

To bi bio najefikasniji odbrambeni sistem dugog dometa poslat zemlji i zvaničnici kažu da će pomoći da se osigura vazdušni prostor za zemlje NATO-a u istočnoj Evropi. Nije jasno koliko će raketnih bacača biti poslato, ali tipična baterija Patriot uključuje radarski set koji detektuje i prati ciljeve, kompjutere, opremu za proizvodnju energije, stanicu za kontrolu angažovanja i do osam lansera, od kojih svaki drži četiri spremnih za ispaljivanje projektila.

Nakon što planovi budu finalizovani, očekuje se da će Patriot sistemi brzo biti isporučeni, a Ukrajinci će biti obučeni da ih koriste u bazi američke vojske u Grafenveru u Nemačkoj, rekli su zvaničnici. Ukrajina je tražila sisteme mesecima, ali logistički izazovi njegove isporuke i funkcionisanja su ogromni. Uprkos tim preprekama, „realnost onoga što se dešava na terenu“ navela je administraciju da donese odluku, rekao je visoki zvaničnik administracije za CNN, napominjući da se nastavljaju intenzivne ruski raketni udari.

Za razliku od manjih sistema protivvazdušne odbrane, raketnim baterijama Patriot su potrebne mnogo veće posade, što zahteva desetine osoblja da se njima pravilno upravlja. Obuka za raketne baterije Patriot obično traje više meseci, proces koji će Sjedinjene Države sada sprovoditi pod pritiskom skoro svakodnevnih vazdušnih napada iz Rusije.

Sistem se široko smatra jednim od najsposobnijih oružja dugog dometa za odbranu vazdušnog prostora od nadolazećih balističkih i krstarećih projektila, kao i nekih aviona. Zbog svoje sposobnosti velikog dometa i velike visine, potencijalno može da obori ruske rakete i avione daleko od predviđenih ciljeva unutar Ukrajine. Ranije su SAD slale Patriot baterije saveznicima u NATO-u, poput Poljske, kao način da ojačaju njihovu odbranu, i slale druge sisteme oružja u Ukrajinu da pomognu protiv ruske invazije. Poslednjih godina, SAD su poslale rakete Patriot u Saudijsku Arabiju i Irak da bi se suprotstavile pretnjama Irana i regionu Pacifika da bi odvratile Severnu Koreju.

Više od deset američkih saveznika, uključujući Nemačku, Japan i Izrael, takođe je kupilo sistem. SAD su poslednjih meseci poslale Ukrajini odbrambeni nacionalni napredni raketni sistem srednjeg dometa (NASAMS) zemlja-vazduh. Prošlog meseca američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je za CNN da su SAD „veoma fokusirane“ na obezbeđivanju sistema protivvazdušne odbrane Ukrajini. „Sada smo veoma fokusirani na sisteme protivvazdušne odbrane, ne samo mi, već i mnoge druge zemlje“, rekao je Blinken za CNN. „I radimo na tome da se postaramo da Ukrajinci dobiju te sisteme što je brže moguće, ali i što je moguće efikasnije, osiguravajući da su obučeni za njih, osiguravajući da imaju sposobnost da ih održavaju.

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.