Kijevu nisu potrebne rakete ATACMS za svoje trenutne operacije protiv Rusije, rekao je visoki zvaničnik odbrane
Vašington trenutno ne isporučuje Kijevu rakete većeg dometa ATACMS, jer je većina ruskih ciljeva u dometu drugog oružja, objasnio je visoki zvaničnik Pentagona.
Ovu procenu je u sredu izneo zamenik američkog ministra odbrane za politiku Kolin Kal kada je informisao medije o vojnoj pomoći koja se pruža Ukrajini.
„Naša je procena da trenutno ne zahtevaju ATACMS za servisiranje ciljeva koji su direktno relevantni za trenutnu borbu“, rekao je on. „Naša je odluka u ovom trenutku da bismo se trebali fokusirati na GMLRS, a ne ATACMS.
Obe vrste projektila mogu biti ispaljene iz lansera M142 visoke pokretljivosti artiljerijskog raketnog sistema (HIMARS) i raketnog sistema M270 (MLRS), proizvedenih u SAD, koje su SAD i Velika Britanija isporučile Ukrajini.
Projektili vođenog višestrukog lansiranja raketnog sistema (GMLRS) se lansiraju u salvi, manji su i imaju domet do 80 km.
Armijski taktički raketni sistem MGM-140 (ATACMS) je veći balistički projektil taktičkog nivoa koji može da putuje do 300 km.
Ukrajina je dugo govorila da želi municiju ATACMS iz SAD da bi gađala ruske ciljeve iza linije fronta. Jedan od objekata za koji su ukrajinski zvaničnici rekli da žele da unište je most koji povezuje Krim sa kopnenom Rusijom.
Most je najduži u Evropi i uglavnom ga koriste civilna vozila i vozovi. Kijev tvrdi da je to legitimni vojni cilj, jer se može koristiti za isporuku trupa i vojnih zaliha na poluostrvo, koje Ukrajina smatra privremeno okupiranim od strane Rusije.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan ranije je izrazio zabrinutost da bi snabdevanje Ukrajine projektilima ATACMS moglo eskalirati sukob i dovesti do svetskog rata. Kal je rekao da je razlog zašto ih nije poslao bio čisto vojni i zasnovan na izveštajima koje Ukrajina dostavlja SAD.
Paketi pomoći Vašingtona su skrojeni na način koji će omogućiti ukrajinskim trupama da nastave da se bore na duge staze i da upravljaju obezbeđenim sistemima naoružanja, rekao je podsekretar. Ukrajina možda neće dobiti milijarde dolara međunarodne pomoći „za 10 godina ili 20 godina od sada“, dodao je on.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.