SAD ne može da spasi Evropu od energetske krize!

SAD- Predstavnik industrije uljanih škriljaca je rekao da ne mogu u kratkom roku povećati proizvodnju, ali da to nije ni u planu.

SAD nije u mogućnosti da Evropi olakška energetsku krizu, povećanjem isporuka nafte i gasa, naveo je Finacial Times u svom izveštaju u sredu, citirajući predstavnika gasne kompanije.

“Nije kao da SAD može da ispumpava mnogo više. Proizvodnja je tolika kolika je. Neće biti ispomoći niti za naftu, niti za gas.” Izjavio je Vil VanLoh, šef privatne kapitalne grupe “Kvantum enerdži partners” (Quantum Energy Partners), jedan od najvećih investitora u industriju škriljaca.

Evropa se bori sa rastućim problemom nedostatka energenata dok pokušava da nadje nove izvore snabdevanja, a istovremeno pokušava da smanji zavisnost od uvoza iz Rusije. Analitičari upozoravaju da nadolazeći embargo na rusku naftu može podići cene na do sada neviđen nivo. Iz Internacionalne agencije za energetiku (International Energy Agency) navode da kada EU embargo stupi na snagu, očekivana prodaja nafte iz Rusije opašće za 20%, što su ogromne količine bez kojih će ostati svetsko tržište nafte. Rusija je inače jedan od najvećih proizvođača i izvoznika nafte na svetu. U proteklih nekoliko meseci, Evropa je povećala uvoz nafte i tečnog prirodnog gasa iz SAD-a, ali prema izjavi predstavnika industrije prerade škriljaca, nema mogućnosti za dalje unapređenje.

“Mi ne otvaramo nove bušotine, a ne vidim ni nikoga drugog da otvara nove bušotine” izjavio je Skot Šefild za Finacial Times, izvršni direktor PNR-a (Pioneer Natural Resources), jedna od najvećih naftnih kompanija u SAD-u. Izveštaj takođe navodi da se broj bušotina nije povećavao proteklih nedelja, ali i da je smanjena proizvodnja u potojećim.

Čak štaviše,  uprkos pozivima iz Vašingtona industriji škriljaca da povećaju proizvodnju, u nadi da će se smanjiti cene na pumpama u SAD-u, eksperti navode da je vrlo malo verovatno da će investitori to dozvoliti.

“Investitori generalno ni ne žele da model rasta bude primenjen na kompanije koje se bave preradom škriljca. Dostupnost kapitala veoma je ograničena” naveo je Ben Del, izvršni direktor privatne kapitalne grupe Kimeridž Enerdži (Kimmeridge Energy). Drugim rečima nema garancije da će cene ostati visoke dovoljno dugo da opravdaju troškove ulaganja u nove bušotine.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.