PAČIR – Najmlađa banja u Srbiji, jedinstvena po lekovitosti i sastavu vode, i po specifično ružičastoj boji jezera u letnjem periodu. Sigurno ste nekad gledali slike rozih jezera u Australiji i Meksiku, i maštali da ih vidite, a sada imate priliku posetiti jedno takvo u našoj zemlji.
Termalna Pačir banja se nalazi u opštini Bačka Topola, između Stare Moravice i Bajmoka. Od Subotice je udaljena svega 30 km, od Novog Sada oko 90 km, a od Beograda oko 180 km. Izgradnja banje počela je bušenjem termalnog bunara 2008. godine, jezero i sam objekat izgrađeni su po nactru gospodina Zoltana Valkaja.
Jezero se prostire na površini od 2000 kvadratnih metara, što je približno veličini dva olimpijska bazena. Na prvi pogled jezero izgleda malo ali ako se rešite da ga preplivate, videćete da pogled zna da prevari.
Lekovita voda izvire na oko 1400 m dubine i na samom izvorištu temperatura vode je 72 stepena Celzijusa. Kako se voda približava površini, lagano se hladi na oko 35 stepeni Celzijusa jer se meša sa čistom bunarskom vodom.Temperatura vode u jezeru varira od vremenskih uslova i kreće se od 28-32 stepena Celzijusa.
Mineralni sastav Pačirske termalne vode
Magnezijum (Mg) prirodno hidrira kožu (zadržava vlagu u rožnatom sloju kože) i pomaže u sazrevanju i diferencijaciji keratinocita (kožnih ćelija) – što je jako značajno kod psorijaze i različitih vrsta ekcema i dermatitisa. Kalijum (K) deluje kao prirodna hidratantna krema ali deluje i kao adstrigens (jača tonus kože, zateže bore) i deluje kao baktericid. Brom (Br) umiruje i opušta, psihu i telo. Deluje i kao prirodni antibiotik ali povoljno deluje i na smanjenje upalnih (inflamatornih) procesa. Značajan je kod svih vrsta dermatoza, psorijaze, ekcema i gihtioze. Natrijum (Na) pomaže da se održi elastičnost kože i povećava kapacitet kože da zadržava vodu. Uklanja hiperkeratotične lezije (zadebljanja mrtve kože) Hlor (Cl) – deluje kao dezinficijens .Sumpor (S) – pomaže sintezu kolagena i deluje protiv upalnih procesa (akne, rozacea, brže zaceljenje rana), deluje analgetski na kožu (smanjuje svrab i iritaciju). Smanjuje i otečenost zglobova kod psorijaznog artritisa i reume. Kalcijum (Ca) – čisti kožu
Istraživanja vode iz Mrtvog mora (Shani i saradnici) dokazuju da se određeni minerali apsorbuju preko kože (brom, magnezijum, kalcijum, cink) i dospavaju u naš krvotok. Tako da, minerali ne samo da deluju blagotvorno na površini kože već i na celo naše telo, a dugo se smatralo da takva apsorpcija minerala nije moguća.
Voda je slana i sadrži oko 21g soli po litri vode, što je slična količina soli koja se nalazi i u Jadranskom moru. Zaista, Pačir banja se može smatrati „ružičastom kapi“ Panonskog mora. Jezero je najdublje na sredini oko 1.6 metara, prekriveno je oblim kamenčićima koji se nalaze i na obali. Tamna boja kamenčica u jezeru je posledica taloženja soli koji se nalaze u vodi.
Na boju vode utiče prisustvo specifične vrste mikro-alge Dunalielle saline. Ova mikro-alga uspeva u jako slanim jezerima, a u nepovoljnim životnim okolnostima kao što je jako UV zračenje od Sunca, počinje da stvara pigment bate-karoten i glicerin da bi se zaštitila. Tako boji vodu u specifičnu ružicastu boju i deluje na specifičnu gustinu vode (kao da se kupate u mleku). To bi objasnilo fenomen zašto je voda u jezeru ružičasta samo tokom toplih meseci (jul i avgust). Voda je najizraženije ružičasta oko podneva,crvenkasta u popodnevnim satima, dok je manjeg inteziteta na zalasku i izlasku sunca.
Iskoristite preostale tople dane leta za obilazak lekovite destinacije na severu Bačke u malom vojvođanskom selu. Opustite se za vikend i uživajte u čarima bajkovito ružičastog jezera.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.