BEOGRAD – Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je danas, na Međunarodnom sajmu tehnike i tehničkih dostignuća, da je važno da idemo u korak sa četvrtom industrijskom revolucijom i veštačkom inteligencijom, te da ih koristimo “kao alat” radi boljeg života na planeti.
Ružić je na sajmu posetio štand resornog Ministarstva i 23 izlagača sa Univerziteta, organizacija, instituta, kao i fondova za nauku i inovacinu delatnost.
“Upoznali smo se sa novim tehnološkim rešenjima. Recimo, Fond za nauku je u prethodne tri godine 43,9 miliona evra za realizaciju različitih projekata, nabavku opremu, međunarodnu saradnju, a tu je i Fond za inovacionu delatnost koji je samo na oblasti veštačke inteligencije za tri godine opredelio skoro pet miliona evra za različite projekte”, naveo je Ružić.
On je istakao da se žele stvoriti nove mogućnosti da mladi talenti i studenti ostanu da žive i rade u Srbiji, pokrenu startap kompanije i, kako kaže, stvore mrežu u kojoj će mnoga preduzeća biti osnovana i gde će se biznis razvijati na planetarnom nivou.
“Evidentno je da na polju informaciono- komunikacionih tehnologija pravimo jedan veliki rast poslednjih godina i digitalizacija je bila polazni osnov da uhvatimo korak sa modernim svetom i čitav ovaj sajam to dokazuje na najbolji način”, rekao je Ružić.
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete Marijana Dukić Mijatović rekla je da se pokazalo da su stategija razvoja nauke koja je doneta prošle godine, kao i prateće strategije razvoja veštačke inteligencije i pametnih specijalizacija, doprineli da se dođe do “pravog spoja nauke i privrede”.
“Ponosni smo što smo na štandovima naučno-tehnološkog parkovima videli mnoge startapove i njihove inovacione proizvode”, poručila je Dukić Mijatović i dodala da je država donela pravu odluku kada je od 2015. godine do danas uložila skoro 60 miliona evra u osnivanje NTP.
Kaže, od ove godine se i finansira 317 mladih naučnika.
Fond za nauku se prvi put predstavio na Sajmu tehnike, a govoreći o trogodišnjem radu, direktorka Milica Ðurić Jovičić rekla je da je u okviru 282 projekta za koje je investirano 43,9 miliona evra, čak 65 projekata iz oblasti koje su bliske tehničko-tehnološkim naukama i koje u svojoj sadržini imaju industriju 4.0.
“Ovo su veliki pomaci, ne samo za našu nauku, već za celokupno društvo, ali i za privredu, jer postoji mogućnost da mnogi od tih primenjenih istraživanja jako brzo zažive u našoj privredi i daju dodatni doprinos”, poručila je Ðurić Jovičić.
Navela je da se u narednih mesec dana otvaraju dva nova programa, ukupne vrednosti oko 25 miliona evra, među kojima je Zeleni program poslovanja nauke i privredi, koji za cilj ima smanjenje zagađenja životne sredine.
Direktor Fonda za inovacionu delatnost Ivan Rakonjac naveo je da je taj Fond samo prošle godine podržao više od 100 inovativnih projekata srpskih startapa, mikro, malih i srednjih preduzeća i naučno- istraživačkih sektora.
Kako je rekao, na Sajmu su prikazani uglavnom startapovi koji razvijaju svoje projekte na bazi veštačke inteligencije.
“Prošle godine fond je imao izuzetno visok budžet, najveći do sada i više od 10 miliona evra iz budžeta države i 20 miliona iz predpristupnog fonda EU i ove godine nastavićemo da podržavamo i dalje kroz postojeće programe”, rekao je Rakonjac.
Novina je, kaže, program akceleratora startapa koji se razvija sa Svetskom bankom i namenjen je startapima izuzetno visokog potencijala.
Na Beogradskom sajmu u Hali 2 mogu se videti i izlagači Naučno-tehnološkog parka Beograd, Centra za promociju nauke, INEP-a, ETF-a i mnogi drugi…
Sajam je za posetioce otvoren još sutra do 17 časova, a pojedinačna cena karte je 400 dinara.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.