Ružić: Srbija primer dobre prakse u oblasti obrazovanja manjina

BEOGRAD – Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je danas da to ministarstvo aktivno radi na poboljšanju dostupnosti i kvaliteta obrazovanja za pripadnike nacionalnih manjina, poštujući u potpunosti međunarodne standarde u toj oblasti, kao i da smo u toj oblasti prepoznati kao primer dobre prakse.

Ružić je na sastanku sa visokim komesarom OEBS za nacionalne manjine Kairatom Abdrakhmanovim rekao da, kada je obrazovanje na jezicima manjina u pitanju, imamo jednu od najboljih praksi u regionu i šire.

“S jedne strane, omogućeno je pravo na školovanje na maternjem jeziku, a s druge strane, kroz obavezan predmet, učenici ovladavaju srpski jezik, jezik zemlje u kojoj žive”, podsetio je Ružić.

Takođe, dodao je, mogu da slušaju nastavu na srpskom jeziku sa fakultativnim predmetom na maternjem jeziku ili dvojezična nastava koja se uglavnom koristi u kombinaciji srpsko-engleski, mađarsko-nemački, srpsko-irski i srpsko-bugarski.

Ministar je rekao da postoji kontinuitet u broju učenika koji pohađaju nastavu na jednom od osam jezika nacionalne manjine, bilo u osnovnoj ili srednjoj školi, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Istakao je da je to ministarstvo sa nacionalnim savetima razvilo dobru saradnju.

“Zajedno se bavimo jačanjem mehanizama za unapređenje interkulturalnog obrazovanja, unapređenjem nastave koja promoviše različitost i dalji profesionalni razvoj nastavnika koji rade sa nacionalnim manjinama”, rekao je Ružić.

Podsetio je da naš sistem prepoznaje i pravo manjina na obrazovanje i na nivou visokog obrazovanja i kao primer naveo da Odsek Ekonomskog fakulteta u Bujanovcu od prošle godine ima u ponudi studijski program – Poslovni informacioni sistem, koji se izvodi kombinovano na srpskom jeziku i albanskom jeziku.

Kako se navodi u saopštenju, upisana su 262 studenta, od čega su 172 Srbi.

Ružić je istakao da su veoma dobri efekti mera podrške obrazovanju romskih učenika, te dodao da imamo povećanje od 20 odsto romske dece koja pohađaju predškolske ustanove, 15 odsto romske dece koja pohađaju osnovnu školu i 20 odsto dece koja završavaju srednju školu.

“Odustajanje je smanjeno na sedam odsto”, rekao Ružić.

On je naglasio da je jedna od prioritetnih oblasti u Strategiji obrazovanja do 2030. godine prevencija njihovog osipanja iz obrazovnog sistema i podsetio da resorno ministarstvo, kroz posebnu meru, stipendira 6.533 studenata romske nacionalnosti, od kojih su 65 odsto devojke.

Ministar je zahvalio Abdrakhmanovom na podršci koju OEBS godinama pruža Srbiji kako bi se unapredilo obrazovanje na jezicima manjina da bi sistem bio inkluzivan i dostupan za svu decu i podsticao kod njih demokratske vrednosti i toleranciju.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.