BEOGRAD – Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je danas, na prvoj međunarodnoj konferenciji “Budućnost biotehnologije”, da Srbija sprovodi ozbiljne reforme za unapređenje sistema nauke i tehnološkog razvoja, kao i da su povećana ulaganja u istraživačke aktivnosti.
Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja preduzeli su značajne korake ka reformi sistema nauke i istraživanja u cilju unapređenja njihove izvrsnosti i značaja za ekonomski razvoj, rekao je Ružić na panelu “Izgradnja biotehnološke nacije”, u Palati Srbija.
Ružić je ukazao da su stvaranju uslova za kontinuiran razvoj naučno-istraživačke delatnosti u Srbiji doprineli, pre svega, izmena legislative, donošenje strateških dokumenata, kao i reforma sistema organizacije i finansiranja nauke.
“Ova reforma je praćena povećanim ulaganjem u istraživačke aktivnosti. Na primer, u periodu 2015-2019. godine, investicije su povećane za 35,8 odsto”, naveo je on.
Ministar je podsetio da Srbija ima široku mrežu univerziteta i instituta, koja se dodatno širi osnivanjem novih instituta u oblasti veštačke inteligencije i IKT-a.
“Ponosni smo jer smo prva zemlja u jugoistočnoj Evropi i 26. u svetu koja je usvojila Strategiju veštačke inteligencije, još 2019. Prošle godine smo osnovali Institut za veštačku inteligenciju, prvi takav institut u jugoistočnoj Evropi i očekujemo da postane globalni centar izvrsnosti u istraživanju veštačke inteligencije i transferu tehnologije”, naveo je on.
Ministar je dodao da se jedini evropski centar izvrsnosti za napredne tehnologije u održivoj poljoprivredi nalazi upravo u Srbiji.
“Srpski institut za istraživanje i razvoj – BioSens, osnovan je 2015. godine. Sa 30 nacionalnih projekata i oko 50 međunarodnih, oni nisu samo naučna institucija, već primenjuju veštačku inteligenciju, istraživanja biosistema, ćelijsku poljoprivredu, mikro i nano elektroniku i daljinsku detekciju kako bi unapredili ne samo srpsku, već i svetsku poljoprivredu”, objasnio je Ružić.
On je pomenuo još jedan važan projekat za Srbiju, a to je izgradnja i opremanje Centra izvrsnosti Univerziteta u Kragujevcu, iz sredstava kredita Evropske investicione banke, gde je ukupna vrednost investicije 18 miliona evra.
“Time će se prvi put stvoriti uslove za čuvanje, korišćenje i istraživanje matičnih ćelija”, rekao je Ružić.
U cilju povezivanja nauke i privrede, osnovana su četiri naučno-tehnološka parka i u pripremi BIO4 kampus koji će na jednom mestu okupiti pet fakulteta, devet naučnih instituta.
“Ovaj ogroman, vizionarski projekat dodatno će unaprediti nauku i obrazovanje, ali i dodatno ojačati našu privredu, konkurentnost i biti centar privrednog razvoja Srbije u godinama i decenijama koje dolaze. Verujem da će u budućnosti Kampus BIO4 biti centar različitih istraživanja”, naveo je on.
“Poslednje dve godine u kojima smo se suočili sa kovidom-19, pokazale su nam važnost oblasti kojima će se ovaj kampus baviti. Verujem da naša naučna zajednica, u saradnji sa kolegama iz regiona i sveta, može dati odgovore na pitanja od značaja za opstanak i razvoj čovečanstva i sveta”, kazao je Ružić.
On je zaključio da je dužnost države da omogući naučnoj zajednici postizanje ovih rezultata.
“Srbija je to razumela i zbog toga ima ambiciozne planove kada je u pitanju ovaj kampus, ali i druge oblasti važne za unapređenje nauke i tehnološki razvoj”, istakao je Ružić.
Konferenciju Budućnost biotehnologije organizovala je Vlada Srbije u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom i uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.