Do tada će Rusija početi da gradi sopstvenu svemirsku stanicu, kaže šef Roskosmosa.
Rusija će se povući iz projekta Međunarodne svemirske stanice (ISS) u kojem sarađuje sa Zapadom nakon 2024. godine, izjavio je u utorak novi šef ruske svemirske agencije Roskosmos Jurij Borisov.
Moskva će ispuniti sve svoje obaveze prema stranim partnerima u okviru projekta ISS, ali je “odluka da se povuče sa ove stanice posle 2024. doneta”, rekao je Borisov predsedniku Vladimiru Putinu tokom sastanka u Kremlju.
“Mislim da ćemo do tada početi da sastavljamo rusku orbitalnu stanicu”, dodao je novi šef Roskosmosa.
Prema viziji Borisova, ruski svemirski letovi treba da se obavljaju u skladu sa izbalansiranim i sistematičnim naučnim programom, kako bi svaka misija pružila nova saznanja u oblasti svemira.
Prethodni šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin je predvideo da će se ISS, za koji NASA planira da radi do 2030. godine, “raspasti” do tada ukoliko se u njegovu popravku ne ulože “ogromne količine novca”. Ali rad na održavanju stanice u orbiti više nema smisla za Rusiju zbog trenutnog geopolitičkog okruženja, istakao je on.
Borisov je takođe u aprilu priznao da su ruski moduli stanice iscrpeli svoj životni vek.
Međunarodna svemirska stanica (ISS) je lansirana 1998. godine kao zajednički napor ruskih, američkih, japanskih, kanadskih i evropskih svemirskih agencija. Podeljena je na ruski i američki odeljak, a ovaj drugi vode SAD i drugi učesnici projekta.
Roskosmos je ranije podelio skice svoje orbitalne servisne stanice (ROSS). Planirano je da se stanica automatizuje, pri čemu kosmonauti stižu samo da servisiraju i zamene opremu. ROSS će se sastojati od četiri modula i platforme za održavanje svemirskih letelica. Dizajniran je da ugosti posadu od dve do četiri osobe.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.