Roman „Upotreba čoveka“ živi u Novom Sadu i posle skoro 50 godina

NOVI SAD – Sigurno ste svi čitali roman koji govori o tragičnoj sudbini nekoliko porodica koje su živele pre, za vreme i nakon Drugog svetskog rata.

Od njegovog izdavanja uskoro će navršiti 50 godina, a roman na neki način i predstavlja bojkot protiv rata i razaranja koja rat donosi, bojkot protiv čovekove upotrebe i njegove dehumanizacije koja dolazi kao izraz neke tuđe volje. Pisac je za primer uzeo nekoliko porodica koji na rat reaguju kao celina sve dok se ne raspadnu na pojedince i onda svako od njih za sebe trpi njegove posledice. Kroz ceo roman prikazane su teške i traumatične situacije koje psihički menjaju čoveka. U pitanju je roman jednog od najpoznatijih srpskih književnika Aleksandra Tišme, pod nazivom „Upotreba čoveka“.

Te 1976. godine, roman „Upotreba čoveka“ svrstao je Aleksandra Tišmu među najznačajnije srpske književnike u drugoj polovini prošlog veka. To potvrđuju i brojne nagrade koje je roman osvojio među kojima je i NIN-ova nagrada za roman godine.

Novi Sad obeležio je stogodišnjicu rođenja jednog od najvećih novosadskih pisaca i to baš u nedelji književnosti Kaleidoskopa kulture. Jedan od najvažnijih prostornih legata projekta „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”, Distrikt, 13. i 14. septembra bio je pretvoren u veliki muzej na otvorenom posvećen Aleksandru Tišmi. U okviru Tišma paviljona, posetioci su imali priliku da vide izložbe, predstave, prisustvuju razgovorima sa nagrađivanim piscima, posete razmenu knjiga kao i mnoge druge zanimljive programe.

Roman „Upotreba čoveka“ imao je veliku ulogu u okviru nedelje književnosti na ovogodišnjem Kaleidoskopu kulture pa su tako posetioci imali priliku da vide veliku interaktivnu izložbu „Upotreba čoveka“.

Posetioci ulaze u prostore koji nisu samo izložbeni već i interaktivni, te će svaki posetilac imati potpuno jedinstveno iskustvo prilikom posete. Ova izložba će simbolički prikazati univerzalno iskustvo rata kroz tri celine, vodeći nas od predratnog, relativno mirnog perioda, u atmosferu logora i destrukcije, do posleratnog doba, kroz transformaciju kolektivnog i individualnog doživljaja i iskustva.

Ulaz na izložbu je slobodan, a radno vreme izložbe je od srede do nedelje, od 10 do 14 i od 16 do 20 sati.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.