“Ritam Evrope! 2025.“ U SKC Novi Sad pred Novosađanima je raznolik program

NOVI SAD – Ritam Evrope! je manifestacija kojom Studentski kulturni centar Novi Sad obeležava 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope. SKC Novi Sad organizuje Ritam Evrope od 2007. godine, a ovogodišnje izdanje obuhvata:

  • plesnu predstavu BLOT – Body Line of Thought, koja će biti izvedena u sredu, 7. maja u SKCNS Fabrici u 20 časova;
  • plesnu radionicu BodyImage Techniques: Morphing, namenjenu učenicama/ima Baletske škole, koja će se u četvrtak 8. maja u 9.40 časova održati u Baletskoj školi u Novom Sadu;
  • koncert bendova Nemi pesnik, Keni nije mrtav i Profesor Čonta i Patka, koji će se održati u SKCNS Fabrici u petak 9. maja u 21 čas.

Plesnu predstavu BLOT – Body Line of Thought, koja će biti izvedena u sredu, 7. maja u SKCNS Fabrici u 20 časova.

Ovaj performans rad je rumunsko-kanadskog dua, Simone Deaconescu i Vanesse Goodman, koji istražuje kretanje u odnosu na bakterije u našem telu. Performans predstavlja telo kao međusobno povezan sistem, snažan i krhak u isto vreme.

Osmišljen kao hibridna predstava, mešavina konferencije i koreografskog perfomansa, BLOT govori o sličnostima između ljudi i drugih životinja – znojenju, mirisu, reprodukciji, fizičkom vežbanju i imunitetu. Performans se bavi načinom na koji bakterije utiču na ove procese i povezuju nas sa planetom, kako na mikro, tako i na makro planu.

Predstava se izvodi uz podršku programa Perform Europe.

Detaljnije pročitajte na https://skcns.org/plesni-performans-blot-body-line-of-thought-7-maja-2025-u-skcns-fabrici-u-sklopu-ritma-evrope/

Plesnu radionicu BodyImage Techniques: Morphing, namenjenu učenicama/ima Baletske škole, koja će se u četvrtak 8. maja u 9.40 časova održati u Baletskoj školi u Novom Sadu.

Plesnu radionicu vodi koreografkinja i jedna od autorki BLOT-a Simona Deaconescu, a učešće je besplatno.

BodyImage Techniques su okvir za kretanje koji je osmislila rumunska koreografkinja i rediteljka Simona Deaconescu . Fokusira se na to kako se telo kreće i reaguje u povezanosti sa svojim unutrašnjim sistemom i svetom koji ga okružuje. Svaka sesija zasniva se na drugačijoj temi, što Simoni omogućava da čas prilagodi i održi ga u skladu sa grupom. U ovoj radionici istražujete Morphing, način kretanja koji prevazilazi tradicionalne ideje o anatomiji, kontroli i identitetu, nadahnut idejom hibridnih i stalno promenljivih tela.

Radionica je organizovana uz podršku programa Perform Europe.

Detaljnije pročitajte na https://skcns.org/plesna-radionica-bodyimage-techniques-morphing-8-maja-2025-u-baletskoj-skoli-u-novom-sadu/

Foto: Ustupljena fotografija

Koncert bendova Nemi pesnik, Keni nije mrtav i Profesor Čonta i Patka, koji će se održati u SKCNS Fabrici u petak 9. maja u 21 čas.

Detaljnije pročitajte na https://skcns.org/bendovi-nemi-pesnik-keni-nije-mrtav-i-profesor-conta-i-patka-na-ovogodisnjem-ritmu-evrope-9-maja-2025-u-skcns-fabrici/

Ulaz na sve programe je besplatan.

Zašto 9. maj?

Nakon kolosalnih razaranja, obeleženih najsurovijim stradanjima i zločinima, do tada nepoznatim u ljudskoj istoriji, Nemačka je, 9. maja 1945, potpisala bezuslovnu kapitulaciju. U Drugom svetskom ratu život je izgubilo preko pedeset miliona ljudi. Na samom početku tog 9. maja 1945, u 00.16 časova, u Berlinu je potpisan akt o bezuslovnoj i konačnoj kapitulaciji nemačkih oružanih snaga. U ime poražene nacističke Nemačke, ovaj akt potpisao je feldmaršal Vilhelm Kajtel. Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke su, u ime članica antifašističke koalicije, primili i potpisali sovjetski maršal Georgij Žukov i britanski general Artur Teder. Od tada se 9. maj u svetu obeležava kao Dan pobede nad fašizmom.

Pet godina po okončanju Drugog svetskog rata, 9. maja 1950, francuska Vlada objavila je Deklaraciju o stvaranju zajednice za ugalj i čelik između Francuske i Nemačke. Ovaj projekat, upamćen kao Šumanov plan, po tadašnjem ministru spoljnih poslova Francuske, Robertu Šumanu, predstavljao je prvi korak ka stvaranju Evropske ekonomske zajednice, preteči Evropske unije. Zbog toga se 9. maj obeležava i kao Dan evropskih integracija, poznatiji kao Dan Evrope.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: