Rimska provincija Panonija

Panonija je bila provincija koja je obuhvatala veći deo današnje Vojvodine, a u antičko doba ovo područje je bilo naseljeno Ilirima.

Foto: Contrast Media/YouTube PrtSc
Iliri su jedan od najstarijih naroda koji su naseljavali Panoniju, a koja obuhvata teritorije današnje Srbije (severni deo) i delove Mađarske, Austrije i Slovenije.

Iliri su bili indoevropski narod koji je nastanio široko područje od Jadranskog mora do Dunava, a poznati su po svojoj vojničkoj kulturi, posebno po jurišničkoj taktici.

U panonskom području, Iliri su bili prisutni već u 4. veku pre nove ere. Njihova kultura i način života se razlikovao u zavisnosti od područja u kojem su se nalazili. U Panoniji, ilirska plemena su se bavila stočarstvom i poljoprivredom, a takođe su bili poznati i po rudarstvu, posebno po eksploataciji zlata i srebra.

Rimljani su preuzeli vlast nad Ilirima u 1. veku nove ere, nakon dugotrajnih ratova. Panonija je postala jedna od najznačajnijih provincija Rimskog carstva, a Iliri su se polako romanizovali, prihvatajući rimske običaje i kulturu.

Ipak, ilirska kultura je ostavila svoj trag u ovom području, a neki arheološki lokaliteti i danas svedoče o njihovom nasleđu. Na primer, grobnice pronađene u blizini Sirmijuma (današnje Sremske Mitrovice) ukazuju na ritualne običaje ilirskih plemena, kao što su sahranjivanje u kamenoj grobnici i pokrivanje lica mrtvaca maskama od gline.

U Vojvodini danas postoje mnogi spomenici i lokaliteti koji svedoče o bogatoj istoriji ovog područja, uključujući i ostatke ilirskih naselja i grobnica.

PANONIJA

Panonija je bila jedna od najznačajnijih rimskih provincija u centralnoj Evropi, koja je obuhvatala veliki deo današnje Vojvodine, kao i delove Mađarske, Austrije i Slovenije. Ime Panonija potiče od reči „pannon“, koja je bila naziv za oblast koja se prostirala od reke Drave do Dunava.

Foto: Contrast Media/YouTube PrtSc

Rimska provincija Panonija osnovana je 9. godine nove ere, nakon što su Rimljani porazili Ilire i osvojili ovaj deo Evrope. Panonija je bila važna zbog svog položaja i prirodnih resursa, a Rimljani su izgradili mnoge gradove, puteve i građevine kako bi unapredili život u provinciji.

Najznačajniji gradovi u Panoniji bili su Sirmijum (današnja Sremska Mitrovica), Poetovio (današnji Ptuj u Sloveniji) i Aquincum (današnja Budimpešta u Mađarskoj).

Rimljani su tada gradili mnoge puteve i mostove koji su povezivali gradove i olakšavali transport roba i ljudi.

Panonija je bila poznata po svojoj plodnoj zemlji i bogatim rudnicima, što je omogućilo razvoj poljoprivrede, rudarstva i trgovine. Rimljani su takođe gradili terme, amfiteatre i druge javne građevine koje su služile za zabavu i uživanje stanovništva.

U kasnijim vekovima, Panonija je bila pod uticajem vizantijske i germanske kulture. Danas, na teritoriji nekadašnje rimske provincije Panonije, nalaze se mnoge znamenitosti i arheološki lokaliteti koji svedoče o bogatoj istoriji i kulturi ovog područja.

SIRMIUM

Sirmium je bio antički grad koji se nalazio na prostoru današnje Sremske Mitrovice. Grad je bio jedan od najvažnijih gradova rimskog doba na prostoru Panonije, a zauzimao je strateški položaj na putu između istočnih i zapadnih delova Rimskog carstva.

Foto: Contrast Media/YouTube PrtSc

Sirmium je osnovan u 1. veku nove ere, a tokom narednih vekova postao je važan centar rimskog vojnog, ekonomskog i kulturnog života u ovom delu Evrope. Grad je bio poznat po svojim termama, amfiteatru, hipodromu, rimskim gradskim zidinama i drugim građevinama koje su svedočile o bogatoj prošlosti ovog grada.

U Sirmiju su boravili i neki od najvažnijih rimskih careva, poput Dioklecijana i Konstantina Velikog, koji su ovde sagradili svoje palate i ostavili tragove svoje vladavine. Takođe, Sirmium je bio važno versko središte, jer je ovde bilo i sedište episkopa i jedan od prvih saveta hrišćanske crkve.

Sirmium je tokom svoje istorije više puta pustošen i uništavan, ali je uvek obnavljan i opet postajao jedan od važnih gradova ovog područja. Nakon pada Rimskog carstva, Sirmium je bio pod vlašću vizantijskih careva.

Danas, ostaci Sirmiuma su jedna od najznačajnijih arheoloških lokacija u Srbiji i turistička atrakcija koja privlači posetioce iz celog sveta. Mnoge građevine i znamenitosti iz rimskog i srednjovekovnog perioda su obnovljene i mogu se videti u Sremskoj Mitrovici i okolini.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.