Rešen jedan od najvećih ekoloških problema u modernoj istoriji Rume Rekultivisana Gradska deponija

RUMA – Ozelenjavanjem prostora nekadašnje Gradske deponije u Rumi, završen je projekat rekultivacije nekadašnje crne ekološke tačke našeg grada.
Foto: Opština Ruma

Projekat zatvaranja, sanacije i rekultivacije nesanitarne Gradske deponije zajednički su finansirali Ministarstvo zaštite zivotne sredine i Opštine Ruma.

Foto: Opština Ruma

Ministarka Irena Vujović posetila je danas naš grad i u društvu predsednika Opštine Ruma Dušana Ljubišića i predsednika Skupštine Opštine Ruma Srđana Jovanovića obišla prostor nekadašnje deponije, gde su danas obavljeni završni radovi na ozelenjavanju.

Foto: Opština Ruma

Slozen postupak zatvaranja, a zatim i rekultivacije površine podrazumevao je kontrolisano otplinjavanje deponijskog gasa, redistribuciju otpada koji se nalazi van granica ove parcele, kao i postavljanje sistema za termički tretman deponijskog gasa. Urađen je i pristupni put ka deponiji i sabirnim stanicama. Izgrađeni su i obodni zemljani kanali za prikupljanje atmosferskih padavina, postavljena je interna prekrivka preko deponije, te ograda i kapija kako bi ustpostavili kontrolisani ulaz i izlaz sa ove lokacije.

Foto: Opština Ruma

Tokom 2024. godine pokrenut je projekat ozelenjavanja i formiranja travnjaka na površini od 8,9 hektara na koliko se deponija prostirala, te će Ruma sada uz magistralni put Ruma – Novi Sad, na oko 2 kilometra vazdušne linije od centra grada, imati zelenu oazu, umesto smetlišta koje je predstavljalo višedecenijski ekološki problem grada.

„Bez podrške ministarstva ne bi došlo do realizacije ovog projekta, rešen je jedan od najvećih ekoloških problema u modernoj istoriji Rume. Deponija koja je više od 40 godina postojala, više ne postoji, na zadovoljstvo svih građana, a Ministarstvo je značajnim finansijskim sredstvima doprinelo da se čitav projekat realizuje. Dodao bih da one probleme koje smo imali prethodnih decenija, pozara na deponiji, podizanja dima koji prekriva grad, što se dešavalo najmanje dva do tri puta godišnje, konačno te probleme više nemamo i mislim da je Opština Ruma pionir kako se rešavaju problemi nesanitarnih deponija i mislim da će ovo biti primer kako treba postupati“, ocenio je predsednik Ljubišić.

Formiranje travnjaka je izvršeno sejanjem semena u količinama 100 kilograma po hektaru. Na simboličan način u sejanju trave učešće su uzeli i ministarka Vujović i predsednik Ljubišić.

Foto: Opština Ruma

Proces uređenja nekadašnje deponije nastaviće se i u budućnosti. Opština Ruma planira sadnju zimzelenog rastinja, drveća i druge vegetacije, ali je realizaciji tog projekta zbog procesa otplinjavanja, potrebno pristupiti tek za oko godinu i po dana.

Ministarka Vujović je izrazila nadu da će Rumljani ovu lokaciju za nekoliko godina koristiti kao prostor za odmor i rekreaciju.

Foto: Opština Ruma

„Ovo će sigurno biti prava zelena oaza blizu centra grada. Nije ovo bio lak posao. Zatvoriti deponiju je skup i dugotrajan proces. Dve godine smo radili na sanaciji ove u Rumi i zahvaljujem se izvođačima radova koji su drugu fazu sanacije završili i pre roka i lokalnoj samoupravi i predsedniku Ljubišiću, jer su energično pristupili rešavanju problema. Sve je urađeno po standardima koji se primenjuju u Evropskoj uniji, postavljanje biotrnova, odplinjavanje gasa, folije, geotekstil, sve da u narednim godinama ovo mesto bude bezbedno za zivotnu sredinu i zdravlje ljudi. Ovako ćemo zatvarati deponije širom Srbije, ali moramo u blizini imati regionalne centre za sakupljanje smeća. U narednim godinama izgradićemo sedam regionalnih centara koji će pokriti potrebe 50 lokalnih samouprava“, poručila je ministarka Vujović i napomenula da se u ovom trenutku u Srbiji zatvaraju četiri velike deponije, a da je u prethodnoj godini zatvoreno njih osam.

Podsetimo, komunalni otpad iz naše opštine se sada odlaze na regionalnoj deponiji „Srem – Mačva“, a nekada je na nesanitarnu Gradsku deponiju dnevno stizalo i više od 150 kubika otpada.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.